Każdego można przekonać do zmiany zdania. Nawet najbardziej upartą osobę

Redakcja 15.09.2016
Pascal
Fotografia: Pixabay

Nareszcie nie będziemy tracić czasu na bezowocne przerzucanie się argumentami. Ten sposób pomoże nam prowadzić konstruktywne dyskusje.

Każdy chociaż raz znalazł się w sytuacji, kiedy musiał przekonać drugą osobę do zmiany zdania. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale przy odrobinie wysiłku może się to udać i dać naprawdę dobre rezultaty.

Psychologowie radzą skorzystać z metody, którą w 17. wieku opracował Blaise Pascal. Jest ona skuteczne i ułatwi komunikowanie się nie tylko ze współpracownikami, ale też znajomymi i rodziną. Nareszcie będziemy mogli skupić się na rozwiązywaniu problemów i prowadzeniu rzeczowej dyskusji, a nie traceniu energii na bezowocne spory. Nic tak przecież nie męczy niż przerzucanie się argumentami, które szybko przeradza się w słowną przepychankę.

Kiedy chcemy kogoś skutecznie pouczyć i pokazać, że błądzi, musimy zwrócić uwagę na to, z której strony ta osoba patrzy na sporną kwestię, ponieważ jego pogląd zwykle jest prawdziwy. Przyznajmy mu rację, ale odkryjmy przed nim stronę, w której jego stwierdzenie jest fałszywe. Wtedy będzie usatysfakcjonowany, że nie jest w będzie, a jedynie nie dostrzegł wszystkich aspektów. W takiej sytuacji nikt nie jest urażony faktem niedostrzegania całej prawdy – pisał Pascal.

Oznacza to, że pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, aby przekonać upartego rozmówcę, to zapobiec dalszemu utwierdzaniu się ich w swoim toku myślenia. Nie możemy wytykać wszystkich błędów drugiej osoby, ponieważ w taki sposób zniechęcimy ją do współpracy. Zawsze musimy podkreślać, że ma dużo racji, a następnie pokazać, że dostrzegamy jeszcze jeden aspekt sytuacji, który może rzucić na całość zupełnie inne światło.

Ta teoria jest genialna w swojej prostocie. Nic dziwnego, że Blaise Pascal już jako 12-latek dokonał pierwszych przełomowych odkryć matematycznych, był geniuszem w dziedzinie fizyki, teologii i filozofii. Jego stwierdzenia raczej nie były fałszywe.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów