Nie żyje Katherine Johnson. Matematyczka z NASA zmarła w wieku 101 lat

Katherine Johnson z kolczykami i w okularach na gali rozdania Oscarów 2017
Fotografia: LFI/Avalon/REPORTER/East News

Administrator NASA poinformował o śmierci wybitnej matematyczki, która odeszła w wieku 101 lat. To m.in. o niej była oscarowa produkcja "Ukryte działania".

Media obiegła smutna informacja. Nie żyje Katherine Johnson, znana matematyczka z NASA. Wybitna uczona zmarła 24 lutego 2020 roku, a jej śmierć bardzo dotknęła amerykańskie społeczeństwo. Administrator NASA, Jim Bridenstine, zasłużoną matematyczkę pożegnał w oficjalnym wpisie na Twitterze. Jego słowa są niezwykle przejmujące. Nazwał Katherine Johnson nawet... bohaterką. Czym kobieta zasłużyła sobie na takie słowa? Poznajcie jej historię.

Zobacz także: Ostatnie pożegnanie Kobego Bryanta i jego córeczki. Przemówienie Vanessy doprowadziło wszystkich do łez

Katherine Johnson nie żyje. Wybitna matematyczka z NASA miała 101 lat

Katherine Johnson była inspiracją dla wielu kobiet. Do tego stopnia, że na podstawie jej życia powstał nawet film "Ukryte działania", który otrzymał aż trzy nominacje do Oscara.

Katherine Johnson miłość do matematyki odziedziczyła po swojej mamie. Następnie ukończyła studia z imponującymi wynikami i została nauczycielką w szkole dla czarnoskórych. Po urodzeniu pierwszego dziecka zatrudniła się w NASA. Pracowała w zespole West Area Computers, a następnie rozwijała swoje umiejętności w dziale planowania i kontroli lotu. 

Katherine była jedną z trzech kobiet afroamerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Przy ich pomocy udało się wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, Johna Glenna

O śmierci Johnson poinformował Jim Bridenstine, administrator NASA, w przejmujących słowach na Twitterze. 

Nasza rodzina NASA jest niezwykle przejęta wieściami o śmierci Katherine Johnson, która odeszła dziś rano w wieku 101 lat. Była amerykańskim bohaterem, a jej pionierskie działania nigdy nie zostaną zapomniane - napisał.

Uczona odeszła w wieku 101 lat. 

Zobacz także: Pożegnanie Kobego Bryanta. Michael Jordan nie krył łez, gdy o nim mówił. Pojawiły się też inne gwiazdy

Katherine Johnson to kolejna wybitna osoba, która odeszła od nas w tym roku. Pamiętacie, kto zmarł w minionym roku?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów