Kasia Moś zaśpiewa na Eurowizji. Jak jej szanse oceniają zagraniczne media i bukmacherzy?

Emilia Klima 09.05.2017
Kasia Moś
Fotografia: East News

Czy wokaliskta ma szansę na dobre miejsce w Eurowizji? Bukmacherzy nie cenią jej piosenki zbyt wysoko, lepiej radzi sobie w notowaniach zagranicznych fanów. 

Widzowie i jurorzy zadecydowali w marcu, że Polskę podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji reprezentować będzie Kasia Moś z piosenką "Flashlight". O ile do możliwości wokalnych piosenkarki raczej nikt nie mógł mieć zastrzeżeń, niektórzy fani zastanawiali się, czy utwór jest na tyle wpadającą w ucho kompozycją, by wyróżnić się na tle 41 innych. 

Największym problemem "Flashlight" jest to, że właściwie nie ma refrenu. Linia melodyczna nie jest zapamiętywalna na tyle, by widz mógł ją sobie zanucić po pierwszym przesłuchaniu. Co innego głos Kasi - komentował jeden z fanów pod nagraniem z jej występu w polskich preselekcjach.

"Flashlight" w opinii zagranicznych mediów i fanów 

Propozycja Kasi Moś mieszane opinie zbiera również wśród zagranicznych miłośników konkursu Eurowizji. Jedni twierdzą, że jest nudna, inni nazywają ją arcydziełem. Warto zauważyć, że w tworzonych przez nich w serwisie Youtube.com rankingach, "Flashlight" często znajduje się w pierwszej dziesiątce, rzadko wypada niżej niż pierwsza połowa stawki.

Piosenka świetnie buduje napięcie aż do ostatniej minuty, jest mocna i epicka - stwierdził internauta z Finlandii.

Głos Kasi mnie powala. Wykonanie na żywo jest perfekcyjne! - komplementował fan z Rumunii.

Redaktorzy najpopularniejszego portalu o Eurowizji, Wiwibloggs.com, również docenili wykonanie na żywo z preselekcji. 

Jej występ łączy ze sobą wizualizacje, muzykę i seksapil. Kupuję to! Mam przeczucie, że "Flashlight" poradzi sobie w Kijowie bardzo dobrze - ocenił jeden z nich w recenzji występu.

Kasia Moś
Fotografia: Kasia Moś

Notowania bukmacherów

Niestety, sprawy wyglądają trochę mniej optymistycznie, kiedy spojrzymy na notowania bukmacherów.

Dobra wiadomość jest taka, że zdaniem typujących wynik pierwszego półfinału, Kasi Moś uda się awansować do sobotniego finału. W gronie 18 wykonawców zajmuje 9. miejsce, dalej przechodzi 10 piosenek. Na spektakularny sukces w finale w opinii bukmacherów nie ma jednak co liczyć. Polska reprezentantka plasuje się na 21. pozycji w typowaniu zwycięzcy. Największe szanse na pierwsze miejsce ma ich zdaniem piosenka reprezentanta Włoch.

Na pocieszenie - bukmacherzy często mylą się w swoich typach. Zeszłoroczna zwyciężczyni, Ukrainka Jamala, przed konkursem w ich notowaniach zamykała pierwszą dziesiątkę. Zaskoczył ich również nas reprezentant, Michał Szpak, który w głosowaniu widzów zajął 3. miejsce, co - po zsumowaniu z ocenami jurorów - dało mu 8. pozycję w konkursie. Przed Eurowizją jego szanse oceniali podobnie jak teraz Kasi Moś - typowali koniec drugiej dziesiątki. Warto podkreślić, że Szpak w finale poległ kompletnie w głosowaniu jurorów - kompozycja Kasi Moś, a przede wszystkim jej imponujące możliwości wokalne, dają nadzieje na więcej punktów od międzynarodowego jury.

Kasia Moś
Fotografia: Kasia Moś

Kasia Moś po pierwszych próbach w Kijowie

Polska wokalistka razem z resztą reprezentantów miała już okazję zmierzyć się ze sceną w Kijowie. Próby przed półfinałem rozpoczęły się w zeszłym tygodniu. Fani mogli dzięki temu zobaczyć w czym wokalistka zaprezentuje się na scenie i jakie wizualizacje będą towarzyszyć jej występowi.

Piosenka "Flashlight" dedykowana jest walce o prawa zwierząt, stąd w tle śpiewającej wokalistki pojawią się ptaki i inne zwierzęta. Najważniejsza próba odbyła się w poniedziałek wieczorem - właśnie te występy oceniało międzynarodowe jury, które swoje punkty przyznaje zanim wykonania zobaczą telewidzowie. Wspomniany wcześniej portal Wiwibloggs zamieścił na stronie recenzje poszczególnych występów. Co sądzą o wykonaniu Kasi Moś?

To było jej najlepsze wykonanie jak dotąd, widać, że zyskała pewność siebie. Kasia przelała duszę na ten występ, widać to na ekranie. Tak, na pewno może liczyć na głosy polskiej diaspory, ale naszym zdaniem zostanie też dobrze oceniona przez jurorów - czytamy na stronie.

Podczas prób jurorskich obowiązuje zakaz nagrywania, zobaczcie jak Kasia radziła sobie we wcześniejszych podejściach:

Kasia Moś w pierwszym półfinale Eurowizji

36 wykonawców o miejsce w sobotnim finale powalczy w dwóch półfinałach. Automatyczny awans przysługuje państwom z "wielkiej piątki" (Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja, Niemcy) oraz gospodarzom (Ukraina). Kasia Moś z piosenką "Flashlight" wystąpi jako jedenasta w pierwszym z nich. O awansie zadecydują zsumowane głosy widzów i jurorów. Początek wtorkowego półfinału o 21. Transmisja w TVP. Widzowie z Polski będą mogli głosować na każdą propozycję poza "Flashlight". Kasia Moś musli liczyć więc na wsparcie Polonii i widzów z Europy.

Najlepszym rezultatem w historii polskich występów na Eurowizji wciąż pozostaje 2. miejsce Edyty Górniak z 1994 roku. W pierwszej dziesiątce rywalizację udało się jeszcze zakończyć zespołowi Ich Troje - piosenka "Keine Grenzen" zajęła 7. miejsce w 2003 oraz Michałowi Szpakowi (8. miejsce w 2016 roku).

Kasia Moś
Fotografia: Kasia Moś

 

Kasia Moś
Fotografia: Kasia Moś
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów