Karolina Korwin Piotrowska krytykuje Czarny Protest. Te słowa zabolą wiele osób

Paulina Szestowicka 22.09.2016
Karolina Korwin Piotrowska
Fotografia: ONS

Ustawa antyaborcyjna jest już w sejmie. A Czarny Protest pod sejmem już o godzinie 17:00. 

Manifestacja przeciwko propozycjom zmian w ustawie aborcyjnej odbędzie się 22 września 2016 roku o godzinie 17:00 pod Sejmem. Na znak braku zgody z ustawą, nad którą posłowie pracują od dwóch dni, partia Razem zorganizowała Czarny Protest, który obejmuje również media społecznościowe.Do akcji przyłączyło się wiele kobiet i mężczyzn, w tym także osób znanych z prasy i Internetu.

Wsparcie Czarnego Prostu polega na opublikowaniu na profilu na Facebooku lub Instagramie zdjęcia w czarnym ubraniu. Karolina Korwin Piotrowska w felietonie w serwisie O2.pl skrytykowała ten pomysł, tłumacząc, że zdjęcie w niczym nie pomoże. Jej zadaniem każdy, kto zrobi taką fotografię i wrzuci ją do sieci, poczuje, że spełnił obywatelski obowiązek, ale nie wpłynie na rządzących. 

Zakładamy czarną bluzeczkę, robimy smutną i zadumaną minkę i słodkiego selfika na fejsiku a potem czujemy się swojsko (…). Tak, teraz na pewno rządzący zesrają się ze strachu... - napisała dziennikarka. - Siedząc bowiem sobie w domu, przy klawiaturze komputera walczymy o dobro świata i ostatnio o nasze prawa i nasze macice. No, cudowne. Robimy selfika i czujemy się od razu lepiej. (…) Nie zrobię sobie selfika w czerni, żeby zbierać lajki i czuć się dobrze. Jako ktoś, kto podpisał projekt ustawy obywatelskiej liberalizujący prawo aborcyjne, jako ktoś, kto zetknął się osobiście z polsko-katolickim ginekologicznym betonem i jako ktoś, kto był pod Sejmem i widział, mocno zdziwiony, stanowczo zbyt mało kobiet na podobno tak ważnej dla nich manifestacji (może inne siedziały na fejsie, nie wiem), mam dziką ochotę powiedzieć NIE selfikom w czerni.

Karolina Korwin Piotrowska zwraca uwagę, że akcja może ośmieszać uczestników. Jej zdaniem nie warto pokazywać smutku na zdjęciach i dodawać do niego popularnego hashtaga, ponieważ jest to zbyt mały kaliber działań, który w zderzeniu z politykami nie ma szans. Dziennikarka podsumowała felieton tym, że media społecznościowe są pełne wyrazów poparcia dla manifestacji, na której może się zjawić zaledwie garstka uczestników. Faktycznie, wiele osób powinno zmienić zdjęcia w czyny.

Każdy, komu zależy na tym, aby wpłynąć na polityków, musi pokazać swoją aktywność na ulicy. Dokładnie o godzinie 17:00 pod Sejmem. Słowa dziennikarki na pewno zabolą wszystkich tych, którzy nie chcą aktywnie się zaangażować. Jednak czasami trzeba usłyszeć coś takiego, żeby otrząsnąć się i przestać łudzić, że zdjęcie może coś zmienić. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów