Karmią piersią i są z tego dumne. Taki tatauż to manifest miłości do dziecka

Mateusz Patyk 26.01.2017
Tatuaż karmiącej matki
Fotografia: bit.ly/instagram_bigbows_littlebros

Do wyboru, do koloru. Wzorów tatuaży dla mam przybywa w błyskawicznym tempie.

Eksperci nie mają wątpliwości - matczyne mleko jest najzdrowszym pokarmem, jakie można dostarczyć niemowlęciu. Jednak według strony Goodtoknow.co.ukm wiele świeżo upieczonych matek boi się, że laktacja w ich przypadku nie będzie przebiegać prawidłowo, a dodatkowym stresem jest brak przyzwolenia u części społeczeństwa na karmienie piersią w miejscach publicznych.

Aby pokazać swoją niezłomną postawę i jednocześnie uwiecznić wspomnienie wspólnie spędzonych z maleństwem chwil, młode matki coraz częściej decydują się na specjalny tatuaż. Dzięki temu przy każdym spojrzeniu na swoje ciało przypomni się im okres, w którym poświęcały naprawdę wiele dla rozwoju swoich pociech. Niektóre z rysunków są imponujące.

Zobacz także: Muzeum Narodowe zmienia się ze względu na matki karmiące. Hipokryci się zdziwią (pozytywnie)

Tatuaż karmiąca matka
Fotografia: Facebook.com/AAATattoo

Karmiące matki - łączcie się!

Dla brytyjskiego dziennika "Daily Mail" głównym powodem, który ma przekonać kobiety do wykonania tej permanentnej pamiątki na ciele, jest pokazanie siły i dumy. Wiele matek chce również przez to zaznaczyć, jak wielki osiągnęły sukces, nie zniechęcając się przejściowymi problemami z produkcją mleka. Zapytana przez magazyn "Essential Baby" psycholożka Sharon Draper uważa, że tego typu działania ingerujące w ciało kobiety służą jako przypomnienie wysiłku i konsekwencji podczas pierwszych macierzyńskich doświadczeń.

[Tatuaże] mogą być formą wyrażania siebie, aby pokazać światu, jak dumne jesteśmy z czegoś, w co wierzymy. Dla innych matek taki widok może być oznaką wsparcia i zapewnienia o pozytywnych aspektach karmienia, których nie należy się wstydzić - wyjaśnia na stronie GoodToKnow.co.uk Draper.

Kobieta, która w rozmowie na łamach magazynu "Essential Baby" przedstawia się imieniem Deirdre, nosi tatuaż przedstawiający matkę obejmującą niemowlę podczas karmienia. Wyznaje, że zrobiła go, by uświetnić swoją "podróż" przez macierzyństwo i karmienie piersią.

Zapewniłam setki litrów mleka dla trójki własnych dzieci i pomogłam wykarmić trzy inne [dzięki mlekodawstwie], więc to było coś, co poczułam w głębi serca i chciałam zapamiętać na zawsze - powiedziała Deirdre cytowana przez GoodToKnow.co.uk.

Większość przykładów na tatuaże wybierane przez karmiące matki, można znaleźć, wpisując w mediach społecznościowych hasztag #breastfeedingtattoo. Nie ma jednego, określonego wzoru, a kobiety mogą wybierać od prostych, jednokolorowych szablonów, umieszczonych na przedramieniu lub w okolicach piersi, po prawdziwe dzieła sztuki.

Tatuaż a karmienie piersią

Tatuaż można wykonać w okresie karmienia, jednak trzeba mieć na uwadze pewne niekorzystne efekty uboczne, które mogą wystąpić po zabiegu. Chodzi o ewentualne zakażenie skóry lub stan zapalny, niepotrzebnie obciążający organizm karmiącej matki. Nie ma natomiast ryzyka przedostania się farb do mleka, jednak już reakcja na barwnik pod skórą może być w takim przypadku intensywniejsza.

Zobacz także: Papież Franciszek zachęca młode matki do karmienia dzieci piersią w kościołach

Tatuaż karmiąca matka
Fotografia: Facebook.com/NaturalParentingMommas
Tatuaż karmiąca matka
Fotografia: Facebook.com/tattoosbymadison
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów