Kanadyjczycy stworzyli nowy rodzaj oznaczeń toalet i trzeba przyznać, że mają rację

Martyna Kraus 25.08.2016
Toaleta gender neutral
Fotografia: Pixabay

Często tak jest, że to co wydaje się być oczywiste niekoniecznie jest oczywiste. 

Organizatorzy Kanadyjskiego Jarmarku Narodowego (Canadian National Exhibition) sprzeciwili się segregacji płciowej wieszając na drzwiach oznaczenia toalet gender neutral. Zamiast tradycyjnych oznaczeń w formie kółka i trójkąta Virginia Ludy, Dyrektor Generalna CNE zdecydowała się na piktogramy przedstawiające pół kobietę, pół mężczyznę, a ptiod nimi napis "Wszystko nam jedno". Inicjatywa szalenie spodobała się uczestnikom wydarzenia oraz internautom.  

Zdecydowaliśmy się na te oznaczenia z wielu względów, zarówno logistycznych, jak i ideologicznych. Planując wydarzenie szukałam piktogramów odpowiadających wartościom, jakie chcemy promować. Natknęłam się na prace Peregrine Honig i stwierdziłam, że "Wszystko nam jedno", to dokładnie to, co chcemy powiedzieć. Każdy człowiek, kiedy tylko chce, może skorzystać z toalety – tłumaczy Ludy w wywiadzie udzielonym dla portalu Mashable.com.

Oznaczenia mają być przyjazne osobom, które nie są pewne swoje płci, transseksualistom, rodzicom z dziećmi, a także osobom niepełnosprawnym. Organizatorzy CNE chcą, aby wszyscy odwiedzający Jarmark czuli się dzięki nim swobodnie i bezpiecznie. Poza kwestiami równouprawnienia i bezpieczeństwa wzięto pod uwagę również problemy czysto techniczne. Na podobnych wydarzeniach i w większości miejsc publicznych do toalet damskich zawsze ustawiają się bardzo długie kolejki. Kobiety muszą czekać na toaletę niekiedy dobre 20 minut. Mężczyźni natomiast szybciej załatwiają swoje potrzeby, a toalety męskie często są wolne i nie ma przed nimi żadnej kolejki. Virginia Ludy zdecydowała się na toalety "gender neutral", aby rozwiązać także ten problem.   

Na rękę organizatorom była również konieczność przeprowadzenia generalnego remontu toalet. CNE co roku, od wielu lat odbywa się w tym samym miejscu, a przestrzeń, w której znajdowały się toalety w tym sezonie wymagała renowacji. Poprzednie często znajdowały się w opłakanym stanie, a uczestnicy Jarmarku narzekali na ich stan. Odremontowane toalety stały się więc okazją nie tylko do zapewnienia uczestnikom eventu godnych warunków sanitarnych, ale także platformą do promocji pozytywnych idei, wyznawanych przez rząd oraz społeczeństwo kanadyjskie.

Z nowym piktogramem toalet "gender neutral" zapoznało się już ponad 1,5 miliona ludzi, bo tyle właśnie osób każdego roku przybywa na Kanadyjski Jarmark Narodowy. Wydarzenie organizowane jest w Toronto, a przestrzeń, w której się odbywa na 18 dni zamienia się w największy w Kanadzie park rozrywki. Kanadyjczycy bawią się w nim hucznie do 5 września, kiedy wydarzenie kończy się obchodami Dnia Pracy. Targi powstały, aby promować rolnictwo i rozwój technologiczny w Kanadzie. Rolnicy, inżynierowie, naukowcy wystawiali na nich swoje wynalazki i odkrycia. Mieli wówczas szansę pokazania swoich prac i talentu całemu społeczeństwu. Dziś na Jarmark przybywają nie tylko Kanadyjczycy, ale także mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i sporadycznie Europejczycy. 

Wszyscy chcemy być Kanadyjczykami

Organizatorzy decydując się na użycie prac artystki z Kansas nie wiedzieli, że wywołają one tak duże zainteresowanie wśród społeczeństwa. Oznaczenia spodobały się jednak odwiedzającym park rozrywki i szybko zaczęli dzielić się swoimi spostrzeżeniami na ich temat w Internecie. Na Twitterze i Instagramie pojawiały się zdjęcia piktogramów i bardzo pozytywne komentarze. Ludzie byli zachwyceni tym, że na tak wielkim wydarzeniu, które miało całkiem inny wymiar niż równouprawnienie organizatorzy pomyśleli o przekazaniu światu takiej idei.

Zdjęcia toalet w Internecie pojawiły się z hasztagiem "Świat potrzebuje więcej Kanady" (#TheWorldNeedsMoreCanada). Kanadyjczycy są narodem, który słynie z tolerancji i otwartości. Cechy te potwierdza nawet premier kraju, Justin Trudeau, który jako pierwszy w historii wziął udział w tym roku w paradzie równości w Toronto. Dumni z jego zachowania współobywatele zostali tym bardziej podbudowani wyborem CNE. Kanadyjczycy chętnie pisali na Twitterze i Instagramie o tym, jak tolerancyjny i przyjazny jest ich kraj. Organizatorzy Jarmarku także utożsamiają się z tymi wartościami. Wierzą, że muszą dzisiaj oferować ludziom to, czego społeczeństwo potrzebuje. Chcą iść z duchem czasu i otwierać się na współczesne trendy oraz preferencje ludności, unikając podziałów i dyskryminacji, tak, aby każdy czuł się komfortowo i robił to co chce, a nie to, co powinien i co nakazują mu pewne ustalone kiedyś standardy.

CNE
Fotografia: twitter.com/hashtag/CNE
CNE
Fotografia: twitter.com/hashtag/CNE

Historia podziału toalet

Podział toalet na męskie i damskie stał się powszechnie obowiązującym standardem, w Europie już w 1700 roku, a w Stanach Zjednoczonych sto lat później. Jako pierwsi takie prawo wprowadzili Francuzi. W Paryżu osobne toalety dla mężczyzn i kobiet pojawiły się, gdy kobiety rozpoczęły walkę o swoje prawa. Panie coraz częściej pracowały w fabrykach i na halach produkcyjnych, dlatego pojawiła się konieczność wprowadzenia oddzielnych sanitariatów. Powstały odpowiednie prawa, ustalenia i wytyczne, które później wprowadzono także w USA. Zakazano łączenia toalet męskich i damskich, określono ilość kabin i łazienek, jaką powinna zapewniać każda fabryka, określono również jak powinny być one wyposażone. 

Podobno podział został wprowadzony głównie ze względów fizjonomicznych – mężczyźni i kobiety używają toalet w całkiem inny sposób. To wyjaśnienie wprowadzonych zmian i restrykcji wydawałoby się logicznym uzasadnieniem, ale jak wskazuje Terry Kogan, profesor z Uniwersytetu w Utah w wywiadzie udzielonym dla portalu Time.com, chodziło raczej o ustalenie granic i wytyczenie miejsca kobiet w nowo powstającym modelu społeczeństwa. Ponieważ wcześniej miejsce kobiety było w domu, również nowe prawa zakładały, że kobiety są słabsze i trzeba je chronić nawet w miejscu pracy. Dlatego też wydzielano dla nich nowe przestrzenie we wszystkich miejscach, w których do tej pory urzędowali wyłącznie mężczyźni – w bibliotekach czy pociągach. Toalety publiczne przeznaczone wyłącznie dla kobiet, miały paniom poczucie komfortu i bezpieczeństwa oraz oddzielić je od mężczyzn, zupełnie tak, jak w domu.

Zero zalet, same wady

Choć dzisiaj podejście społeczeństwa do podziałów ze względu na płeć całkowicie się zmieniło, to zasady budowania i urządzania wnętrz pozostały takie same. Nic więc dziwnego, że współczesne społeczeństwo odrzuca prawa ustalone ponad 300 lat temu, a debata na ten temat jest nam tak potrzebna. Nie kierujemy się obecnie ani w życiu codziennym, ani w przestrzeni publicznej ustalonymi niegdyś zasadami. Kobiety, mężczyźni, osoby transseksualne lub niepełnosprawne domagają się swoich praw i chcą być równie traktowane. Takie kwestie były całkowicie obce ludziom żyjącym w 1800 roku.

Debata na temat toalet "gender neutral" uświadamia, iż takie sanitariaty mają więcej wad, niż zalet. Korzystający z nich ludzie często boją się o swoje bezpieczeństwo. Kobieta, która idzie sama do toalety obawia się, że ktoś może za nią wejść do łazienki, podobnie małe dzieci, które są już za duże, aby wejść do łazienki z rodzicami. Problem mają nie tylko same dzieci, ale i ich rodzice. Przy toaletach można spotkać wielu ojców z małymi dziewczynkami lub matki z chłopcami, którzy stoją przez drzwiami dobre 5 minut i zastanawiają się, którą toaletę wybrać - narazić na nieprzyjemności siebie czy swoje dziecko. Osoby transseksualne również obawiają się agresji i nieprzyjemności, na które narażone są w męskiej lub damskiej toalecie, a i niepełnosprawni czują się dyskryminowani, ponieważ przeznaczone dla nich toalety są całkiem odrębne.

Obecnie damskie i męskie toalety nie mają już racji bytu. Są kosztownym wymysłem, który nie daje ani poczucia prywatności, ani bezpieczeństwa. Zdecydowanie lepszą alternatywą są toalety, w których znajdują się prywatne, zabudowane kabiny oraz wspólna przestrzeń z umywalkami i lustrami. Takie łazienki są zdecydowanie tańsze w budowie i utrzymaniu. Zapewniają także więcej prywatności, ponieważ w toaletach damskich lub męskich często kabiny są otwarte od góry i od dołu, a pisuary znajdują się na otwartej przestrzeni. Toalety "gender neutral" eliminują także wszechobecny i nagminnie powtarzający się problem ciągnących się kilometrami kolejek do damskiej toalety.

Ameryka Północna to jedno, a Europa to drugie 

Architekci, designerzy i działacze społeczni są przekonani, że powinniśmy kwestionować reguły ustalone wiele lat temu i dostosowywać je do naszych potrzeb. Jednak o ile w Ameryce Północnej w ostatnich latach rozgorzała prawdziwa debata publiczna na ten temat, o tyle w Europie kwestia ta rzadko jest poruszana. Nie oznacza to, że temat ten jest Europejczykom obojętny, ale inaczej podchodzą oni do toalet "gender neutral".

W Stanach Zjednoczonych sprawa nie jest tak prosta, jak w Kanadzie. Tolerancyjne i otwarte na zmiany społeczeństwo kanadyjskie wydaje się mówić jednym głosem, mieszańcy USA mają jednak podzielone zdania. Oznaczenia toalet "gender neutral" pojawiały się już w Stanach wiele razy, prowadziły one jednak do rozpraw w mediach, a nawet w sądzie, ponieważ w większości Stanów są one niezgodne z prawem. Sprawa ma się inaczej w Filadelfii, Seattle i Sante Fe, gdzie w 2016 roku wprowadzono nakaz stawiania toalet "gender neutral" w miejscach publicznych. Do takich restrykcji przyczyniły się przede wszystkim środowiska LGBT, ale także poszczególne grupy społeczne, głównie studenckie.

W Europie, w nowo powstających biurowcach, super marketach i wieżowcach czy kinach, wciąż obowiązują restrykcje ustalone w Paryżu w 1700 roku. Wydaje się jednak, że większości ludzi temat ten pozostaje obojętny, a środowiska LGBT nie są tak aktywne, aby walczyć o swoje prawa. Toalety "gender neutral" są zjawiskiem popularnym i powszechnie akceptowalnym w Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Nie są one jednak powodowane prawem, ale pomysłami właścicieli poszczególnych obiektów. We Włoszech, Hiszpanii czy Grecji w tradycyjnych restauracjach czy barach nikt nie przejmuje się obowiązującym prawem czy restrykcjami. Toalety pozostają wspólne dla kobiet i mężczyzn. Tak, jak dawniej postawili je pierwsi właściciele restauracji, tak stoją po dziś dzień. Goście nie wydają się oburzeni, przeciwnie to dla nich normalne zjawisko, czują wtedy tym bardziej, jak w domu. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów