Już wiadomo, kogo Brytyjczycy najchętniej widzieliby na tronie. Sondaż nie pozostawia wątpliwości!

Magdalena Barszczak 04.01.2019
Książę Karol
Fotografia: Rex Features/East News

Kto zostanie królem po śmierci Elżbiety II?

Brytyjska królowa ma 92 lata i jest najdłużej panującą monarchinią na świecie. Nic dziwnego, że rząd przygotował plan na wypadek jej śmierci i coraz częściej mówi się o następcy Elżbiety II. W 2018 roku w tej roli został oficjalnie zaprzysiężony jej najstarszy syn, książę Karol. Jednak Brytyjczykom wcale się to nie podoba. Prawie połowa z nich nie chce, by po śmierci królowej Elżbiety na tronie zasiadł książę Walii. Mieszkańcy Wysp jako króla chętniej widzieliby Williama.

Zobacz także: Książę Karol otwarcie o imieniu dziecka Harry'ego i Meghan. To właśnie te imiona biorą pod uwagę

Brytyjczycy nie chcą księcia Karola za króla

Z sondażu przygotowanego przez BMG Research na zlecenie dziennika Independent wynika, że 46 proc. ankietowanych nie podoba się pomysł koronowania na króla księcia Karola. Uważają, że powinien abdykować i przekazać koronę księciu Williamowi. Zaledwie 24 proc. osób akceptuje najstarszego syna Elżbiety II w tej roli. 30 proc. Brytyjczyków nie ma zdania na ten temat.

Poddani jeszcze mniejszym zaufaniem darzą księżną Kornwalii, Kamilę. Tylko 20 proc. osób wyobraża sobie ją jako królową.

Według ekspertów sytuacja, w której książę Karol abdykuje, jest mało prawdopodobna. Warto wspomnieć, że 70-letni książę Karol to najdłużej oczekujący następca tronu w historii Wielkiej Brytanii. 

Zobacz także: Książę William nie chciał wziąć ślubu z Kate! Zmusił go Karol?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Nie tylko "The Crown". Zobacz, które filmy i seriale o tematyce królewskiej warto warto znać!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów