Już w ten weekend na niebie będzie można zobaczyć wyjątkowe zjawisko. "Praktycznie nie występuje w Polsce"

Anna Respondek 07.09.2017
Obserwowanie nieba
Fotografia: EAST NEWS

Nie zapomnijcie w piątek spojrzeć na niebo. 

Kilka potężnych rozbłysków Słońca może doprowadzić do wyjątkowego zjawiska, które jest niemalże niemożliwe do zaobserwowania w Polsce. W piątek warto będzie dobrze przyglądać się niebu, ponieważ pojawi się na nim zorza polarna. 

Na facebookowym koncie "Z głową w gwiazdach" pojawił się "alert zorzowy". Miłośnicy zjawisk astronomicznych poinformowali swoich obserwatorów, że ze względu na wyjątkową aktywność Słońca, w Polsce pojawi się zorza polarna

Za 2-3 dni spodziewamy się dotarcia do Ziemi materii z dzisiejszego super-silnego rozbłysku klasy X9.3. Nie został on wygenerowany centralnie w stronę Ziemi, ale nasza magnetosfera będzie i tak mocno "zmęczona" po poprzednich rozbłyskach. Efektem tego mogą być silne zorze polarne, również na średnich szerokościach geograficznych - w tym również nad Polską - napisali. 

W dalszej części posta administratorzy konta odpowiadają na najważniejsze pytanie. Gdzie można zobaczyć zorzę polarną w Polsce? Według tego co piszą, najlepiej wyjechać poza miasto i obserwować północny horyzont, który musie być dobrze widoczny, ponieważ właśnie z tamtej strony pojawi się zorza. W najlepszym położeniu znajdą się mieszkańcy wybrzeża, jednak, jak zaznaczają miłośnicy tego typu zjawisk, w Polsce zorza może być blada i nie mieć tylu kolorów. 

Nie ma 100 procentowej pewności, że zjawisko pojawi się nad Polską, istnieje jedynie spore prawdopodobieństwo takiego wydarzenia. 

Przygotowaliście już aparaty? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów