Johnny Depp na zdjęciu policyjnym? To nie żart, a nietypowa walka o wolność słowa

Redakcja 17.11.2016
Johnny Depp
Fotografia: www.voiceproject.org

Taka koszulka z wizerunkiem ulubionego artysty jest powodem do dumy. 

Grupa nonprofit The Voice Project walczy o wolność słowa. Jej twórcy wpadli na pomysł, jak zwrócić uwagę świata na więźniów politycznych, którzy przebywają w niewoli tylko dlatego, że poprzez swoją sztukę skrytykowali władze swojego kraju. To niedopuszczalne - zdają się mówić twarze uznanych na całym świecie artystów, którzy w ramach kampanii "Imprisoned for Art" wcielili się w role aresztowanych i pozują do tak zwanych mug shotów - czyli zdjęć z kartotek policyjnych rodem z USA.

Kampanię czynnie wspierają uznani artyści, tacy jak Johnny Depp, Nadya Tolokno z Pussy Riot, współzałożyciel grupy Genesis Peter Gabriel, kompozytor i twórca piosenek Alex Ebert, Tom Morello z Rage Against the Machine i piosenkarka Ana Tijoux. Ich mug shoty nadrukowane na koszulkach można kupić za około 100 złotych na stronie Represent.com. Modele trzymają tabliczki z nazwiskami więźniów, których uwolnienia się domagają, oraz z informacją, jak wysoki wyrok otrzymali. Na przykład Johnny Depp domaga się uwolnienia ukraińskiego filmowca Olega Sentsova, który odbywa karę 20 lat pozbawienia wolności w Rosji. 

Piosenkarze Trần Vũ Anh Bình i Nûdem Durek, filmowiec Oleg Sentsov, pisarz Dawit Isaak i poeta Ashraf Fayadh walczyli o zmianę. Użyli swojego głosu i płacą za to swoją wolnością i życiem. Jesteśmy im winni pomoc, musimy mówić w ich w ich imieniu. To dla nas honor móc współpracować z The Voice Project, a sto procent z pieniędzy ze sprzedaży naszych koszulek przekażemy na obronę dla tych odważnych postaci i innych osób, które wykazały się podobną odwagą i mówią prawdę – czytamy na stronie sklepu internetowego Represent.

Kampala The Voice Project na kilka godzin po premierze zyskała na świecie duży rozgłos. Dzięki artystom znanym i lubianym ludzie poznają historie więźniów, którzy cierpią za niewinność i troskę o swój naród. Johnny Depp, który ostatnio był bohaterem skandalu z byłą już żoną Amber Heard, pozując do zdjęcia policyjnego dokonał właściwego wyboru - nikt nie zarzuci mu, że jest tylko zepsutym celebrytą. Teraz Johnny jest również aktywistą

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów