Językoznawcy i internauci wybrali polskie Słowo Roku 2016. To ono było na ustach milionów Polaków

Redakcja 03.01.2017
Książka
Fotografia: Pixabay

W ubiegłym roku kapituła i internauci wyróżnili słowo "uchodźca". Tegoroczny wybór nie powinien być zaskoczeniem. 

Plebiscyty, w których wybierane jest Słowo Roku prowadzone są od lat i to nie tylko w Polsce. Kilka miesięcy temu poznaliśmy już Słowo Roku 2016, które wytypowali redaktorzy Oxford Dicionaries. Za najważniejsze słowo ubiegłego roku uznali wyrażenie "post-prawda". W skrócie, to polityka, która opiera się przede wszystkim na graniu na emocjach. Na fakty i rzeczowe argumenty nie ma miejsca. 

Obywatele Austrii również wybrali najważniejsze słowo 2016 roku. Został nim termin "Bundespraesidentenstichwahlwiederholungsverschiebung", który obrazuje perypetie Austriaków z wyborem prezydenta federalnego.

A jakie słowo zasługuje na to zaszczytne miano według polskich językoznawców? Tu nie będzie zaskoczenia. Zdaniem kapituły, w której zasiedli między innymi profesor Jerzy Bralczyk i profesor Jan Miodek, w 2016 roku szczególnie popularne było słowo "Trybunał" i to ono zostało uznane za Słowo Roku 2016. 

Wybór nie powinien dziwić, było to słowo przez cały rok obecne w prasie, telewizji, na portalach społecznościowych i na transparentach. Nie jest rolą językoznawców oceniać konkretne decyzje i działania w sporze o Trybunał Konstytucyjny, ale wybór kapituły pokazuje, że TRYBUNAŁ jako słowo i przedmiot sporu był dla Polaków w roku 2016 ważny, wbrew ocenom wypowiadanym przez niektórych polityków - czytamy na stronie Slowonaczasie.uw.edu.pl. 

Językoznawcy wyróżnili także inne słowa, które w 2016 roku były na ustach wielu Polaków. To: "Brexit", "demokracja", "edukacja", "dobra zmiana", "miłosierdzie", "pięćset plus", "postprawda", (czarny) "protest", a także "suweren". 

Praktyczni internauci

Co ciekawe, internauci także wskazali najważniejsze słowo ubiegłego roku. Ten zaszczytny tytuł nadali terminowi "Pięćset Plus". Wyróżnili także takie słowa jak "protest" i "edukacja". Na dalszym pozycjach znalazły się słowa i wyrażenia: "Brexit", "kobieta", "ekshumacja", "pielgrzym", "marsz", "Trybunał Konstytucyjny", "koleś".

Mnie jednak najbardziej uderza różnica między TRYBUNAŁEM, typowanym przez kapitułę, a PIĘĆSET PLUS, na który wskazywali najczęściej internauci. O czym ta różnica mówi? Mówi o tym, co komu jest bliskie, co kogo najbardziej boli i cieszy - wartości obywatelskie czy sprawy socjalno-bytowe - powiedział Jerzy Bartmiński, członek kapituły.

Konkurs Słowo Roku organizowany jest przez Uniwersytet Warszawski i Instytut Języka Polskiego UW. W skład kapituły weszli: Jerzy Bartmiński, Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek, Walery Pisarek, Halina i Tadeusz Zgółkowie. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów