Jeżeli ten przedmiot w szkole sprawiał ci trudności, jesteś wyjątkowy. Czas porzucić kompleksy

Katarzyna Leszczyńska 15.12.2017
Problemy z tym przedmiotem w szkole świadczą o inteligencji
Fotografia: pexels.com

Szkoda, że nie wiedzieliśmy o tym w szkole.

Mówi się, że matematyka jest królową nauk. W szkołach zazwyczaj to ludzie z klas matematycznych mieli najwięcej osiągnięć naukowych i potem oni szli na politechniki, żeby uzyskać wykształcenie marzeń. Humaniści częściej natomiast są traktowani gorzej, ponieważ tak się przyjęło, że uczyć się na pamięć potrafi każdy. Okazuje się jednak, że ci uczniowie, którzy w szkole nie lubili matematyki, są o wiele bardziej inteligentni.

Te zaskakujące doniesienia wykazała Elizabeth Stern ze szwedzkiego uniwersytetu technologicznego. Jej zdaniem, matematyka jest umiejętnością nabytą i nie można mieć do niej talentu. A problemy z nią wynikają z nieumiejętnego nauczania w szkołach. Wszystko jest winą systemów edukacyjnych, które nie są dostosowane do ludzi, którzy w innych okolicznościach mogliby odnieść prawdziwe sukcesy matematyczne.

Problemy z matematyką świadczą o inteligencji

Naukowcy z Uniwersytetu w Monachium zdecydowali się przeprowadzić eksperyment na swoich studentach. Przeanalizowano ich oceny z matematyki na przełomie 5 lat. Okazało się, że umiejętności liczebne nie mają nic wspólnego z inteligencją. Raczej z ciężką pracą i tym, jak bardzo uczniowie są zmotywowani do osiągania sukcesów. Okazuje się zatem, że płakanie przy tablicy na matematyce wcale nie musi wyjść na naszą niekorzyść.  

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów