Rekordowy smog w Polsce. Czy otwierać okno w takich warunkach?

Katarzyna Leszczyńska 10.11.2017
Warto zadbać o czyste powietrze w domu
Fotografia: materiały promocyjne/Philips

Nazywany jest "cichym zabójcą".

Jest niezwykle groźny dla ludzkiego organizmu. Może doprowadzić do astmy, kłopotów z krążeniem, a nawet nowotworów. Szczególnie zagraża dzieciom, kobietom w ciąży, chorym i osobom starszym. Mowa oczywiście o smogu, który opanował wiele polskich miast i jest nazywany „cichym zabójcą”. W dzisiejszych czasach coraz mniej jest miejsc, które mają zupełnie czyste powietrze. Warto bronić przed smogiem siebie i najbliższych. Dane Światowej Organizacji Zdrowia są przerażające. Każdego roku z powodu smogu umiera około 7 milionów ludzi, z czego aż 1,7 miliona to dzieci. Ludziom wydaje się, że w domu są bezpieczni. Okazuje się, że to nie prawda, ponieważ poprzez naturalną wentylacje czy otwarte okna podczas wysokiego zanieczyszczenia, smog w łatwy sposób dostaje się do naszego domu. Do tego dochodzą jeszcze alergeny znajdujące się w domu jak kurz, roztocza, pyłki, pleśń, a na dodatek bakterie i wirusy. W pomieszczeniach spędzamy większą część dnia, a przede wszystkim noc. Jak zatem skutecznie radzić sobie z panującym dookoła smogiem?

Zaopatrzenie się w dobry oczyszczacz powietrza

Uważa się, że jest to najskuteczniejsza broń w walce o czyste powietrze w domu. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli filtrować powietrze w pomieszczeniu. Najlepiej, jeżeli oczyszczacz powietrza, posiada naturalny system wieloetapowej filtracji. Oznacza to, że powinien być wyposażony w filtr wstępny wychwytujący większe zanieczyszczenia z powietrza, filtr węglowy odpowiedzialny za filtrację szkodliwych lotnych związków organicznych oraz najważniejszy filtr HEPA, który jest filtrem najwyższej generacji i chroni najdokładniej. W ten sposób działa oczyszczacz powietrza Philips AC3256. Dzięki wieloetapowej filtracji oraz specjalnym rozwiązaniom technologicznym sprzęt zatrzymuje aż 99,97% zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,3 mikrona. Skutecznie zatrzymuje cząsteczki smogu, czyli PM2,5, a nawet te o 100 razy mniejsze od nich. Nie dość, że chroni nasze mieszkania przed wpływem smogu, to jest też doskonałym strażnikiem tego, żeby nasze domowe powietrze było wolne od alergenów.Zanieczyszczonego powietrza w domu nie widać, ale żeby dać pewność skutecznego działania oczyszczacz na bieżąco monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza i informuje o jego stanie poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz kolorystyczny wyświetlacz LED. Ponadto, gdy zanieczyszczenie wzrośnie do niepokojącego poziomu oczyszczacz zareaguje automatycznie i przefiltruje je. Dzięki niemu zarówno my, jak i nasi najbliżsi, będziemy mogli odetchnąć czystszym i zdrowszym powietrzem.

Doktor Philips
Fotografia: materiały promocyjne/Philips

Aplikacje monitorujące poziom smogu

Wśród wielu aplikacji ułatwiających nam funkcjonowanie znajdują się również takie, które monitorują poziom smogu np. Air Matters, która przedstawia aktualne informacje o zanieczyszczeniu powietrza, a nawet natężeniu pylenia. Zbiera dane historyczne jakości powietrza oraz prognozuje jego zanieczyszczenie. Udziela wskazówek, które pomagają zmniejszyć ryzyko narażenia na gorszej jakości powietrze. A co najważniejsze można ją połączyć do oczyszczacz powietrza Philips AC3259 lub AC2889, dzięki czemu możemy zdalnie sterować oczyszczaczem oraz sprawdzać jakoś powietrza w domu, zawsze i wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy. Warto się w nią zaopatrzyć, aby monitorować jakość powietrza i jeszcze skuteczniej je oczyszczać.

Oczyszczacz powietrza Philips
Fotografia: materiały promocyjne/Philips

Maski antysmogowe

Jest to rozwiązanie, które może pomóc podczas przebywania na zewnątrz. Niestety nie ma pewności, że maski smogowe są w stanie nas skutecznie ochronić przed pyłem zawieszonym PM2,5. Co prawda część producentów deklaruje, że ich maseczki wychwytują cząstki o średnicy 2,5 mikrometra. Ponadto stosowanie takich masek u dzieci jest niezwykle trudne z powodu prozaicznych problemów technicznych – wie to każdy, kto choć raz próbował przeprowadzić u dziecka inhalacje. Jednak w trosce o zdrowie warto rozważyć ich użycie.

Rozsądne wietrzenie pomieszczeń

Pomieszczenia wietrzyć trzeba, żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, dotlenić się. Jednak kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz jest groźny trzeba wziąć pod uwagę to, że wpuścimy do środka powietrze o wiele gorszej jakości, dlatego ograniczmy otwieranie okien w takich momentach.

Aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie, więc im więcej ćwiczeń tym lepiej. Dostosowujmy jednak nasz plan aktywności fizycznej, tak aby nie narażać się na zanieczyszczenie powietrze. Podczas wysokiego stężenia smogu nasze ćwiczenia przełóżmy na dzień, kiedy powietrze będzie lepszej jakości.Na jakość powietrza na zewnątrz mamy niestety mniejszy wpływ, możemy jednak sprawić, by powietrze w naszym otoczeniu stało się zdrowsze i pozbawione czynników szkodliwych dla naszego zdrowia. Dlatego warto stosować się do zaleceń specjalistów oraz postawić na sprawdzone rozwiązania.

Artykuł powstał we współpracy z marką Philips. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów