Przełom w walce z koronawirusem! Europejska Agencja Leków zatwierdza remdesivir jako lek na COVID-19

Remdesivir zarejestrowany jako lek na COVID-19
Fotografia: Shutterstock

Przełom w walce z koronawirusem! Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o zarejestrowaniu remdesiviru jako leku na COVID-19.

Na ten moment wszyscy czekaliśmy. Choć, co prawda, szczepionka na koronawirusa nie została jeszcze wynaleziona, teraz pojawiło się światełko w tunelu. Okazuje się, że Europejska Agencja Leków podjęła decyzję o zarejestrowaniu leku remdesivir jako specyfiku skutecznego w walce z Covid-19, czyli chorobą wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Skąd wziął się ten lek, dlaczego akurat teraz odkryto jego skuteczność i kiedy zostanie zarejestrowany?

Zobacz także: Pierwszy kraj w Europie ogłasza koniec epidemii! Nikt się tego nie spodziewał

Jest lek na koronawirusa! Remdesivir zatwierdzony jako lek na COVID-19

Remdesivir był już testowany pod kątem leczenia COVID-19, jednak dopiero teraz stwierdzono, że ten lek jest skuteczny w walce z chorobą wywołaną koronawirusem

Jak podaje Radiozet.pl, powołując się na informacje od agencji Reutera, radosną wiadomość przekazał szef Europejskiej Agencji Leków, Guido Rasi. Włoski lekarz poinformował, że już od poniedziałku remdesevir będzie oficjalnie stosowany w leczeniu COVID-19. Wkrótce mogą zostać zarejestrowane także inne leki, które pomagają w walce z chorobą.

Rasi zapowiedział, że rejestracja leku odbędzie się w przyspieszonym tempie, podobnie jak kolejnych, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Dzięki temu będzie można uratować więcej żyć, skrócić rekonwalescencję zakażonych i jednocześnie zwolnić miejsce w szpitalach. 

Zobacz także: Epidemia koronawirusa wróci i to ze zdwojoną siłą! Ekspert WHO już widzi sygnały

Remdesivir: co to za lek?

Remdesivir pierwotnie był lekiem, który został wytworzony z myślą o walce z gorączką krwotoczną Ebola. Okazuje się, że ma jednak szerokie działanie przeciwwirusowe i jest skuteczny także w walce z koronawirusem. 

Z międzynarodowych badań, przeprowadzonych w Europie i USA, wynika, że remdesivir skraca powrót do zdrowia chorych na COVID-19 aż o 31% - z 15 do 11 dni - w porównaniu z placebo.

Zobacz także: Jeden z najbardziej dotkniętych pandemią krajów otwiera granice! Będzie tu można wjechać już 3 czerwca

Koronawirus w Nowym Jorku sieje spustoszenie. Miasto, które do tej pory tętniło życiem, dziś wygląda jak wymarłe. Ten widok przypomina filmy postapokaliptyczne.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów