Jeśli często używasz tych słów to znaczy, że jesteś za bardzo zestresowany

Anna Respondek 10.11.2017
Poziom stresu
Fotografia: Pexels

Pod uwagę wzięto również inny znaczący czynnik. 

Stres to poczucie, z którym musimy się mierzyć od najmłodszych lat życia. Sprawdziany w szkole, trudna praca czy problemy osobiste sprawiają, że czujemy coraz większą presję, z którą nie potrafimy sobie poradzić. 

Jak się okazuje, naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się wyselekcjonować kilka słów, których osoby poddane dużej dawce stresu zdecydowanie nadużywają. Z badań opublikowanych w "Proceedings of the National Academy of Sciences" wynika, że należą do nich głównie przysłówki, takie jak "naprawdę",  "więc" i "bardzo"

W analizie wzięło udział 143 ochotników, którzy przez dwa dni musieli nosić przy sobie dyktafon, nagrywając każdą rozmowę. W dalszej części badania Matthias Mehl, psycholog z Uniwersytetu w Arizonie, odsłuchiwał nagrania i "wyłapywał" najczęściej powtarzające się słowa. 

Same w sobie nie mają wielkiego znaczenia, jednak potrafią pokazać, co tak naprawdę się dzieje - przekonywał. 

Naukowcy sprawdzili również poziom stresu, przyglądając się ekspresji genu w białych krwinkach. Okazało się, że ci z ochotników, którzy mieli najgorsze wyniki, nie tylko nadużywali przysłówków, ale również bardzo rzadko sięgali po trzecią osobę liczby pojedynczej i mnogiej. Jak tłumaczą naukowcy może mieć to związek z tym, że kiedy jesteśmy poddani niekorzystnym czynnikom zewnętrznym, skupiamy się w większości na sobie. 

A Wy, jak często używacie tych słów? 

giphy (60)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów