Jedynak, najstarsze, a może najmłodsze dziecko? Kolejność urodzenia może mieć wpływ na nasze przyszłe związki

Katarzyna Leszczyńska 17.11.2017
Jak na związek wpływa kolejność urodzenia rodzeństwa?
Fotografia: pexels.com

Którym w kolejności dzieckiem najlepiej być?

Wydawać się może, że to, czy jesteśmy jedynakami, mamy brata lub siostrę i w jakiej kolejności przychodziliśmy na świat, może mieć znaczenie jedynie dla rodziców i relacji między rodzeństwem. Okazuje się jednak, że kształtuje nas to na tyle, że później może wpływać też na relacje w naszych związkach. Badania opublikowane w „Human Nature” wykazały, że ma to nawet znaczący wpływ na sytuację między nami a partnerami.

Najstarsze dziecko

Dzieci pierworodne z reguły są tymi, które wykazują się największą odpowiedzialnością. W związku z tym często lubią decydować. To może stać się głównym problemem w ich związkach. Warto trochę odpuścić i nie traktować partnera jak młodszego rodzeństwa.

Środkowe dziecko

Według psychologów istnieje takie zjawisko jak „syndrom środkowego dziecka”. Ci ludzie zazwyczaj nie wiedzą, w którym miejscu układanki się mieszczą i nie czują się tak samo kochane przez rodziców jak ich starsze i młodsze rodzeństwo. W związku szukają dlatego poczucia bezpieczeństwa. Często są zamknięci w sobie i nie zawsze potrafią rozmawiać o swoich uczuciach.

Istnieje syndrom środkowego dziecka

Najmłodsze dziecko

Ci ludzie bywają rozpieszczeni. Uwielbiają dobrą zabawę, a czasami nie liczą się z uczuciami innych. Ich problemy w związku wynikają z tego, że nie potrafią iść na kompromisy. Powinni zdać sobie sprawę, że związek to partnerstwo i warto traktować się na równi – obie osoby są tak samo ważne.

Jedynak

Nie lubi dzielić się z innymi, dlatego może być mu się ciężko porozumieć z partnerem. To właśnie jedynacy zazwyczaj bywają zazdrośni i zaborczy. Potrzebują w związku odrobinę przestrzeni, która może mieć pozytywny wpływ na relację, ale może też przerodzić się w odizolowanie.  

Najlepiej być najstarszym, czy najmłodszym dzieckiem?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów