Jay-Z rzeczowo wypowiedział się na temat wojny narkotykowej w USA. I to dla „New York Times”

Redakcja 16.09.2016
Epic Fail
Fotografia: screen z NYTimes.com

Nikt się nie spodziewał, że muzyk ma predyspozycje do zostania dziennikarzem. 

Dlaczego biali ludzie bogacą się robiąc to samo, za co Afroamerykanie idą do więzienia? – zastanawia się Shawn Carter znany jako Jay-Z. Artysta od zawsze był zaangażowany w politykę. Nie bezpośrednio, jednak w swoich tekstach często odnosił się do praw czarnoskórych i nielegalnych działań amerykańskiej pozycji.

Szanowany, opiniotwórczy portal Nytimes.com opublikował krótki film, który powstał przy współpracy rapera z rysowniczką Molly Crabapple. Jay-Z opowiada w nim o tym, jak niesprawiedliwe jest prawo antynarkotykowe w USA -  zwraca uwagę na to, że w tym kraju są równi i równiejsi, a w więzieniach siedzą głównie czarnoskórzy. Film można potraktować jak lekcję historii o wojnie narkotykowej. 

Jay-Z za obecną, patologiczną sytuację w USA obwinia między innymi administrację prezydenta Richarda Nixona i prawo narkotykowe Rockefellera. Dzisiejsze Stany Zjednoczone są miejscem, gdzie biznesmeni z okręgów, w których marihuana jest legalna, zarabiają miliony dolarów, podczas gdy w sąsiadujących z nimi stanach więzienia przepełnione są dilerami narkotyków, z których większość stanowią czarnoskórzy i Latynosi. 

Jay-Z przekonuje, że amerykańska wojna z narkotykami jest wielką porażką. Prawo jest kulawe i dziurawe, a przede wszystkim niesprawiedliwe. Ten czterominutowy materiał, który oprócz tego, że jest ciekawy i z pewnością opiniotwórczy, jest zrealizowany w wyjątkowy sposób. Animacja stworzona z rysunków wykonanych na szybko przez Molly Crabapple, zachwyca trafnością i prostotą. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów