Janusz Kondratiuk nie żyje. Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów chorował na raka trzustki

Marianna Bereza 08.10.2019
Janusz Kondratiuk
Fotografia: Piotr Molecki/East News

Filmowiec miał 76 lat.

Nie żyje Janusz Kondratiuk, jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów i scenarzystów, pierwszy mąż aktorki Ewy Szykulskiej. Autor takich filmów jak m.in. "Dziewczyny do wzięcia" i "Czy jest tu panna na wydaniu?" przez ostatnie lata chorował na raka trzustki. Miał 76 lat.

Jak przekazała "Gazeta Wyborcza", filmowiec zmarł w poniedziałek w swoim domu w podwarszawskim Łosiu. O śmierci przyjaciela poinformował na Facebooku przyjaciel reżysera ksiądz Andrzej Luter.

Do samego końca nie tracił ani na moment swojego specyficznego poczucia humoru - napisał na Facebooku.

Janusz Kondratiuk nie żyje

Janusz Kondratiuk to twórca takich filmów jak: "Dziewczyny do wzięcia", "Milion dolarów". Był młodszym bratem reżysera Andrzeja Kondratiuka, któremu poświęcił swój ostatni film "Jak pies z kotem". Artysta miał na swoim koncie także seriale pt. "Faceci do wzięcia" i "Garderoba damska"

Ukończył PWSFiTV w Łodzi na wydziale reżyserskim. Sześć razy został nominowany do gdyńskich Złotych Lwów - m.in. za: "Złote Runo", "Głos" i "Milion dolarów". Filmy Kondratiuka porównywano z czeskim kinem lat 60., szczególnie z dziełami Milosa Formana.

Niedawno w rozmowie z portalem fakt24.pl Kondratiuk opowiedział o zmaganiach z nowotworem i diecie. Narzekał na stan polskich szpitali. Do końca życia nie zrezygnował z palenia papierosów.

Palę, bo nic innego mi nie zostało. Nie mam już trzustki, więc dlaczego miałbym się bać nikotyny. To ostatnia moja przyjemność. Dlatego palę, ile się da! - wyznał.

Zobacz także: Jan Kobuszewski nie żyje. Informację potwierdziła rodzina aktora!

Nie tylko Janusz Kondratiuk. W tym roku odeszło od nas już wiele znanych artystów

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów