Znany reżyser ma raka trzustki. "Palę, bo nic innego mi nie zostało"

Marianna Bereza 23.09.2019
Janusz Kondratiuk
Fotografia: Michal Wozniak/East News

W rozmowie z tabloidem opowiedział o walce z chorobą, diecie i stanie polskich szpitali.

Jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów Janusz Kondratiuk ma raka trzustki. W rozmowie z tabloidem opowiedział o zmaganiach z chorobą i diecie. Okazuje się, że wciąż pali papierosy.

Janusz Kondratiuk to twórca takich filmów jak: "Dziewczyny do wzięcia", "Milion dolarów" czy autobiograficzny „Jak pies z kotem". Ma na swoim koncie także seriale "Faceci do wzięcia" i "Garderobę damską". Ostatnio z w rozmowie z portalem fakt24.pl opowiedział, że jest poważnie chory.

Janusz Kondratiuk walczy z rakiem trzustki

Pierwsze problemy zdrowotne pojawiły się u reżysera w sylwestra 2017 roku. Było to tuż po ukończeniu montażu do filmu "Jak pies z kotem", który opowiada m.in. o relacji z jego bratem Andrzejem.

Żona przygotowała mi pysznego wędzonego łososia. Do tego zimną zmrożoną wódeczkę. Nabiłem kawałek ryby na widelec, uniosłem kieliszek i w tym momencie żona zapytała: "Co Ty taki żółty jesteś?". Skończyło się to tak, że pojechaliśmy do szpitala i w ten sposób nigdy nie spróbowałem tej ryby i nigdy już nie napiłem się zimnej wódki - opowiedział.

Wtedy jednak nie było jeszcze mowy o nowotworze.

Na początku ubiegłego roku zupełnie bez sensu mnie zoperowali. Wycięli woreczek żółciowy i zaszyli. Po upływie kolejnych kilku miesięcy zauważono coś, co się umieściło między trzustką a wątrobą – mówił Kondratiuk.

Pół roku później reżyser poszedł do innego lekarza. Okazało się, że to rak trzustki i konieczna jest natychmiastowa operacja. 

Wycięto mi trzustkę. Jestem przekonany, że lekarze od początku wiedzieli, że mam nowotwór. Widocznie jestem w takim wieku, że lekarzom już się nie opłaca mnie operować. Poza tym w moim przypadku nie mieli stuprocentowej pewności, że operacja się uda - mówił.

Okazuje się, że mimo choroby Kondratiuk nie przestał palić.

Palę, bo nic innego mi nie zostało. Nie mam już trzustki, więc dlaczego miałbym się bać nikotyny. To ostatnia moja przyjemność. Dlatego palę, ile się da! - wyznał.

Reżyser gorzko wypowiada się na temat polskiej służby zdrowia. Zdaniem Kondratiuka państwo powinno zainwestować w remont szpitali, by pacjenci mieli lepsze warunki.

Czy Pan widział dowolny SOR? Przecież to piekło. Ludzie płaczą na korytarzach, godzinami czekają, aż zostaną przyjęci, a niektórzy umierają nim ktoś się nimi zainteresuje. Polskie szpitale przypominają trochę koszary, a trochę więzienie. A jedzenie szpitalne nie ma nic wspólnego z dietą. Wszystko jest ohydne i śmierdzi trupem. Muszą to przechowywać nie w chłodni, a w kostnicy! - podsumował.

Zobacz także: Anna Puślecka wywalczyła refundację leku. Sama go jednak nie dostanie

Interesujesz się medycyną? Koniecznie weź udział w naszym quizie.

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
Fotografia: Shutterstock

1. Ile zębów ma dorosły człowiek?

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów