Jaki rozmiar nosi "przeciętna" kobieta"? Badania wskazują, że zmienił się znacznie w ostatnich latach

Redakcja 20.07.2017
Rozmiary ubrań
Fotografia: Pixabay

Czas pokaże, czy na rewelacje naukowców odpowiedzą producenci ubrań. Wiele kobiet tylko na to czeka. 

Już od wielu lat funkcjonuje przekonanie, że przeciętna Amerykanka nosi rozmiar 14, a więc europejskie 44 lub 46 (w zależności od producenta). Dziś to przeświadczenie można włożyć między bajki, bo nowe badania pokazują, że czas najwyższy zweryfikować swoje poglądy. 

Z badań opublikowanych w "International Journal of Fashion Design, Technology and Education" jasno wynika, że Amerykankom bliżej dziś do rozmiaru 16/18, a więc 48/50. Jak podaje portal Twentytwowords.com, naukowcy do takich wniosków doszli po przeprowadzeniu badań, do których zaprosili ponad 5,5 tysiąca kobiet, które ukończyły 20. rok życia. 

giphy (9)

Nowe rozmiary, nowe ubrania?

Wykorzystując zebrane informacje, badacze doszli do wnioski, że w ciągu ostatnich 21 lat średni obwód talii kobiet wzrósł o 2,6 cala, co oczywiście przekłada się potrzebę noszenia ubrań większych rozmiarów. Za zmianą kobiecego ciała nie nadążają jednak producenci ubrań, co może prowadzić do frustracji. 

Być może kobiety poczują ulgę, gdy dowiedzą się, że przeciętna Amerykanka nosi większy rozmiar ubrań, niż do tej pory myślały. Mam nadzieję, że pomoże to nakłonić sektor mody do poważnego zastanowienia się nad tym, czy nie warto produkować ubrań również w większych rozmiarach - powiedziała autorka badania Deborah Christel, a jej wypowiedź przytacza Revelist.com.

Pozostaje mieć nadzieję, że na rewelacje naukowców faktycznie zwrócą uwagę producenci odzieży. Wszak nie od dziś wiadomo, że w ich interesie leży zaspokajanie potrzeb jak największej grupy konsumentów. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów