Jaka jest zależność między statusem materialnym rodziców a płcią dziecka? Najnowsze wyniki badań są zaskakujące

Katarzyna Leszczyńska 28.11.2017
Kobiety zamożne częściej rodzą chłopców
Fotografia: pixabay.com

Stan konta rodziców może mieć duże znaczenie.

Mówi się, że na płeć dzieci nie można mieć wpływu. Najnowsze badania wykazały jednak, że istnieje pewna zależność pomiędzy matką a tym, jakiej płci dziecko urodzi. Wszystko zależy od tego, jaki jest stan konta rodziców niemowlęcia. Najnowsze wyniki badań naprawdę mogą zaskoczyć.

Australijscy naukowcy przez 12 lat badali zależność pomiędzy statusem materialnym matek a tym, jakiej płci dzieci rodziły. W eksperymencie wzięło udział ponad pięć tysięcy kobiet w ciąży. Zdaniem autorki badań, dr Alison Behie, urodzenie dziewczynki stanowi dla kobiety mniejsze wyzwanie niż urodzenie chłopca.

Zależność pomiędzy zamożnością matki a płcią dziecka

Kobiety zamożne rodzą chłopców

Zdaniem naukowców wszystko zależne jest od tego, że chłopcy są dużo słabsi po urodzeniu niż dziewczynki. Dlatego też większe szanse na przeżycie mają w rodzinach zamożnych. A kobiety, które mają wyższy status finansowy, równocześnie mogą pochwalić się lepszym zdrowiem i kondycją psychiczną. W związku z tym kobiety zamożne częściej rodzą chłopców niż dziewczynki.

W biedniejszych rodzinach większą zdolność do przetrwania mają dziewczynki. Tam, gdzie żyje się dostatniej, chłopcy mogą mieć więcej perspektyw na to, by udało im się nie zginąć – twierdzi dr Behie w rozmowie z Journal of Biosocial Science.

Oczywiście są to przede wszystkim statystyki. Kobiety z reguły nie mają wpływu na to, jakiej płci dziecko urodzą. Poza tym w obu przypadkach zdarzają się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Takie czynniki jak wiek, waga i wykształcenie rodziców mają natomiast o wiele mniejszą zależność co do narodzin niż ich status materialny. 

Kobiety zamożne częściej rodzą chłopców
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów