Jak traktuje się kobiety na porodówkach? Ponad połowa doświadczyła przemocy

Anna Respondek 28.06.2018
Niemowle
Fotografia: EAST NEWS

Najnowszy raport Fundacji Rodzić po Ludzku nie jest zbyt optymistyczny. 

Setki, jeśli nie tysiące kobiet w całej Polsce codziennie trafia na porodówki, przygotowując się do powitania na świecie swojego dziecka. Zanim jednak trafią do szpitala, często zadają sobie pytania dotyczące tego, jak będzie na porodówce, czy niczego jej nie zabranie i czy szpitalny personel będzie sympatyczny i wyrozumiały. Kobiety w ciąży po prostu się boją. 

Zobacz także: Co najbardziej irytuje kobiety w byciu w ciąży?

Niedawno światło dziennie ujrzał raport Fundacji Rodzić po Ludzku, z którego możemy dowiedzieć się, jak wygląda codzienność na porodówkach i jak traktowane są kobiety. Odpowiedzi na pytania fundacji udzieliło 10 tysięcy pań, które urodziły w latach 2017-2018. Na co ciężarne narzekają najbardziej, a z czego są zadowolone? Okazuje się, że największym problemem kobiet jest zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza, który wynosi średnio 18 dni. Czasem zdarzało się nawet, że jest to miesiąc i dłużej. 

Większość kobiet wystawiła ocenę bardzo dobrą (36%) lub dobrą (38%), jeśli chodzi o opiekę szpitalną i przyznała, że ma dobre doświadczenia porodowe. Jednakże ponad połowa stwierdziła, że podczas porodów zdarzają się nadużycia i zachowania niezgodne z przepisami. Najczęściej kobiety narzekają na szantażowanie, wyśmiewanie, grożenie, krzyki, obrażanie a nawet szturchanie czy przywiązywanie nóg do łóżka podczas parcia. Dodatkowo personel nie pyta kobiet o to, czy przy ich badaniu mogą być obecni studenci, nie odpowiada na pytania i nie dba o zachowanie prywatności i intymności (19,3%). 

Jak można wywnioskować z raportu, najgorzej wygląda kontakt pacjentka - personel. Ponad 12% kobiet czuje się do czegoś zmuszana, na przykład do karmienia mlekiem modyfikowanym.

Mimo wszystko ostatnie lata pokazują, że również nastąpiło wiele pozytywnych zmian, w szczególności jeśli chodzi o obecność bliskich osób bez opłat. Częściej jest również możliwość porodu rodzinnego, znacznie rzadziej kobiecie nacina się krocze, kobiety mogą jeść i pić podczas porodu, pojawia się również możliwość 2 godzinnego kontaktu matki z dzieckiem po porodzie, czyli tak zwane "skóra do skóry". 

Zobacz także: Ksiądz Franciszek poucza Polki. Mąż po pracy potrzebuje odpoczynku, kobieta musi "cierpliwie poczekać"

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów