Jak stwierdzić, czy inni ludzie uważają, że jesteś atrakcyjny? Naukowcy podpowiadają, co należy zrobić

Anna Respondek 25.09.2017
Ocenianie drugiej osoby
Fotografia: Pexels

Teraz będzie to dużo łatwiejsze. 

"Jak cię widzą, tak cię piszą" i choć przede wszystkim powinno się liczyć to, jacy jesteśmy, to wedle zacytowanego przysłowia, na pierwszym miejscu stawia się wygląd zewnętrzny, który w XXI wieku ma jeszcze większe znaczenie i może zapewnić sławę i pieniądze.

Jak jednak stwierdzić, czy inni ludzie uważają, że jesteśmy atrakcyjni? Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago i Uniwersytetu Ben-Gurion ujawnili pewną niesamowitą technikę, która pozwoli wejść w umysły osób, z którymi się spotykamy i odpowiedzieć na to nurtujące nas pytanie. 

giphy-downsized (16)

Sedno sprawy

Według naukowców ludzie są w stosunku do siebie niezwykle krytyczni i poddają się dużo ostrzejszej ocenie. Przyglądają się sobie i swojej powierzchowności niezwykle dokładnie. Te wszystkie informacje, które posiadamy na swój temat, zaburzają nasz logiczny osąd. Jak twierdzą specjaliści, ocena obcej osoby nie może być tak szczegółowa, ponieważ nie mamy na jej temat tak dużej ilości danych. Jesteśmy w stanie określić ogólny poziom atrakcyjności, jej ubiór czy pierwsze wrażenie, ale nic ponadto.

Jesteśmy ekspertami na temat nas samych, ale nie innych ludzi. Dlatego właśnie tak trudno znam zgadnąć, jak wyglądamy w czyiś oczach - tłumaczy naukowiec. 

Naukowcy twierdzą, że wystarczy zdystansować się od informacji, jakie posiadamy na własny temat, a spojrzenie na siebie oczami innej osoby będzie łatwiejsze. Ważną rolę odgrywa również upływający czas, który pozwala na lepszy osąd. 

Aby potwierdzić swoją tezę, naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment. Kazali studentom zrobić sobie zdjęcie, a następnie przewidzieć, jak inny ich ocenią w skali od jednego do dziewięciu. Część zdjęć miała zostać zrecenzowana w kilka dni od zrobienia fotografii, część w klika miesięcy później. Okazało się, że oceny studentów na własny temat, których zdjęcia były opiniowane po kilku miesiącach, były dużo bardziej zbliżone do ocen wystawianych przez inne osoby. 

Inni ludzie nie oceniają nas tak szczegółowo, jak robimy to sami. Zastanawiając się nad tym, co inni o nas pomyślą, nie bierz pod uwagę małych rzeczy, ponieważ inni tego nie robią - podpowiada naukowiec. 

Przekonują Was te twierdzenia? 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów