Jak rozpoznać ludzi niedojrzałych emocjonalnie? Zdradza ich tych 8 zachowań

Katarzyna Leszczyńska 22.11.2017
Przykazania ludzi niedojrzałych emocjonalnie
Fotografia: pexels.com

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. 

Coraz częściej mówi się o zjawisku odwlekania dorosłości. Studenci sięgają po kolejne kierunku studiów, żeby nadal czuć się jak zaraz po maturze. Niektórzy do trzydziestki mieszkają z rodzicami, żeby nie musieć iść do pracy i samodzielnie się utrzymywać. A jeszcze niektórzy po prostu nie potrafią dorosnąć i potrzebują pomocy w wejściu w nowy etap życia. Są to zwykle ludzie niedojrzali emocjonalnie, którzy w życiu stawiają przede wszystkim na wygodę. Portal Polityka.pl przygotował listę przykazań tego typu osób, które pomogą w ich rozpoznaniu.

Bądź kategoryczny w swoich osądach i zawsze udowadniaj, że masz rację

Okazuje się, że zazwyczaj swojego zdania najbardziej bronią ci, którzy wiedzą najmniej. Wszystko dlatego, żeby ich niewiedza nie wyszła na jaw. Osoba, która jest dojrzała emocjonalnie potrafi się przyznać do błędu i zgodzić z opinią innych ludzi.

Dąż do perfekcji

Ludzie dojrzali emocjonalnie zdają sobie sprawę z tego, że ideały nie istnieją. Dlatego też dążenie do perfekcji nie jest im znane. Akceptują siebie takimi, jacy są. Osoby, które jeszcze nie dojrzały mają natomiast z tym problem i cały czas próbują się udoskonalać.

Nie daj sobie wmówić, że to twoja wina

Tego typu osoby zazwyczaj mają problem z własnymi słabościami. Dlatego też na każdym kroku będą udowadniać, że coś, czego nie potrafią lub na co nie mają możliwości, wynika z innej przyczyny niż ich niedoskonałość.

Ludzie niedojrzali emocjonalnie nie przyznają się do błędów

Odpowiadaj agresją na agresję

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Michigan, im bardziej człowiek wykazuje się agresją, tym jest mniej inteligentny. Ludzie dojrzali potrafią dyskutować w sposób konstruktywny. A agresywne zachowania są z reguły oznaką maluczkich.

Daj sobie spokój przy pierwszych trudnościach

Ludzie niedojrzali mają to do siebie, że bardzo szybko się poddają. W życiu nic nie przychodzi łatwo, zwłaszcza duże rzeczy. Wiele wybitnych osób musiało walczyć o swoje osiągnięcia. Gdyby się poddali świat byłby o wiele uboższy w różne odkrycia i dobytki kultury.

Bierz sobie do serca każdą opinię

Drugą naturą niektórych ludzi jest krytykowanie innych. Na swojej drodze spotykamy różne osoby. Niektórzy nie są mili już z samego przekonania. Nie warto się przejmować tego typu osobami. Zwłaszcza, jeżeli krytykują nasze osiągnięcia. Powinniśmy liczyć się ze zdaniem osób, które znamy i wiemy, że życzą nam jak najlepiej.

Staraj się zrobić wrażenie na innych

Imponowanie innym, zwłaszcza znajomym jest przywilejem nastolatków. Jeżeli robimy tak w dorosłym życiu, nic lepiej nie może świadczyć o tym, że jesteśmy niedojrzali emocjonalnie. Człowiek inteligentny skupia się przede wszystkim na tym, co robi a nie, co sądzą inni.

Ludzie niedojrzali emocjonalnie próbują robić wrażenie na innych
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów