Jak skutecznie pozbyć się koronawirusa z ubrań? Profesor odpowiada

Malwina Wasilewska 23.03.2020
pralka
Fotografia: Shutterstock

Aby zabezpieczyć się przed koronawirusem należy zachować wzmożoną ostrożność i stosować się do zasad zasad higieny. Częste mycie rąk, noszenie maseczek i odkażanie ubrań to podstawa. Sprawdź, w jakiej temperaturze należy prać odzież.

Chcesz mieć pewność, że na twoich ubraniach nie ma śladów koronawirusa? Podstawą jest nastawienie pralki na odpowiednią temperaturę.

Koronawirus a pranie

Koronawirus może utrzymywać się na różnego rodzaju powierzchniach (w tym ubraniach) od kilku godzin do kilku dni. Aby skutecznie usunąć ślady wirusa z odzieży, należy nastawić temperaturę wody w pralce na 60 stopni. Ponadto pranie powinno trwać dłużej niż pół godziny.

Jeśli użyjemy detergentu, plus temperatura wody wyniesie 60 stopni, to praktycznie zniszczymy wirusa - przekonuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marcin Bańbura, dyrektor Instytutu Medycyny Weterynaryjnej z SGGW.

Zgodnie z badaniami CDC i UCLA, na szorstkich materiałach i tkaninach koronawirus utrzymuje się krócej, niż na twardych i gładkich powierzchniach.

Ten projekt robi furorę na całym świecie. Wszystko dlatego, że na zdjęciach pozują gwiazdy wraz ze swoimi młodszymi wcieleniami!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów