Uczestnicy eksperymentu spędzali 72 godziny w lesie. Co działo się w tym czasie z ich organizmem? Zaskakujące wnioski badania

Anna Respondek 18.10.2017
Szklany dom
Fotografia: Vastsvergie.com

Eksperyment przeprowadzili Szwedzcy naukowcy.

Szwedzi znani są z tego, że uwielbiają obcować z naturą, a jednym z ich głównych postanowień jest bronienie jej za wszelką cenę. Dlatego właśnie jadąc do tego kraju można zauważyć, jak wiele jest tam terenów zielonych, które nie zostały zniszczone działalnością człowieka. 

Ostatnio naukowcy ze Szwecji postanowili przeprowadzić ciekawy eksperyment, który miał pokazać, jak życie w symbiozie z naturą wpłynie na ludzkie samopoczucie. W tym celu stworzono projekt "The 72 Hour Cabin". Na 72 godziny, w samym środku lasu, można wynająć mały dom, w którym znajduje się jedynie łóżko. Szwecja od wielu lat zajmuje wysoką pozycję w różnych rankingach na najbardziej zadowolone i najmniej zestresowane społeczeństwo. 

Dla wielu Szwedów przyroda jest źródłem sił życiowych i odskocznią pomagającą w rozwoju duchowym, elementem sprzyjającym szczęściu i podnoszącym jakość życia. W ramach projektu "Chata na 72 godziny" chcemy umożliwić ludziom z różnych krajów świata zrozumienie więzi, jaka łączy Szwedów z naturą, i zachęcić cudzoziemców do odwiedzania kraju, w którym dzika przyroda jest niemal wszędzie na wyciągnięcie ręki - wyjaśniała na początku eksperymentu Jennie Skogsborn Missuna, dyrektorka działu doświadczeń w Visit Sweden. 

W eksperymencie wzięło udział pięciu uczestników z całego świata, których praca jest stresująca, między innymi taksówkarz z Francji, dziennikarz z Anglii czy oficer niemieckiej policji. W trakcie trzech dni spędzonych w domu naukowcy badali ich samopoczucie i to, jak wpływa na nich życie w "dziczy". Uczestnicy "musieli" aktywnie spędzać czas na zewnątrz, czyli na przykład pływać, łowić ryby i przygotowywać jedzenie na grillu. O wynikach można przeczytać na stronie Visitsweden.com

Jestem pozytywnie zaskoczona. Szwedzki styl życia "blisko natury" wpłynął korzystnie na samopoczucie uczestników. Poziom stresu zmniejszył się o 70 procent - ujawniła badaczka prowadząca eksperyment.  

Dodatkowymi korzystnymi zmianami był spadek ciśnienia, zmniejszenie poczucia niepokoju. U większości uczestników wzrósł również poziom kreatywności. 

Aby wyjechać na taką nietypową wycieczkę, wystarczy wejść na stronę Visitsweden.com i zarezerwować dla siebie szklany dom. Koszt dla dwóch osób to ponad trzy i pół tysiąca złotych. 

Jacyś zainteresowani? ;)

dom12
Fotografia: Vastsvergie.com
dom123
Fotografia: Vastsvergie.com
dom1234
Fotografia: Vastsvergie.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów