Wygląd twarzy wpływa na to, jak oceniają nas inni. Naukowcy opisują, w jaki sposób, w zależności od typu urody

Anna Respondek 09.10.2017
Wyraz twarzy
Fotografia: Pexels

Czy nie możemy się powstrzymać?

Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne, choć niejednokrotnie może być błędne. Choć staramy się nie zwracać uwagi na to, jak ktoś wygląda, to w dużej mierze już na podstawie oceny twarzy, decydujemy o tym, czy ktoś dla nas jest inteligenty lub sympatyczny.

Według naukowców z Uniwersytetu w Princeton, nie jesteśmy w stanie nic poradzić na takie działanie mózgu. Jak przyznaje prowadzący badania, Alexander Todorov, pierwsze wrażenie może nie mieć nic wspólnego z prawdą na temat poznanej osoby. O jego badaniach napisali dziennikarze Businessinsider.com

giphy-downsized (18)

Jak oceniamy ludzi?

Jak pokazały badania Todorova ci ludzie, którzy są według nas atrakcyjni, są również inteligentni, warci zaufania czy bardziej kompetentni.

Jeśli chodzi o tak zwaną "baby face", to dorosłe osoby wyglądające bardzo młodo, traktowane są przez innych jako słabe, naiwne i uległe, ale również życzliwe i ciepłe. Takie twarze charakteryzują się dużymi oczami i owalnym kształtem.

Jeśli myślisz natomiast, że masz neutralny wyraz twarzy, to twoi towarzysze zdecydowanie mogą sądzić zupełnie inaczej. Wielu obserwatorów stwierdziło, że osoby z taką fizjonomią, tak naprawdę są niezwykle ekspresyjne. 

Złość wypisana na twarzy przez niektórych będzie odbierana jako wyraz siły i zdecydowania. Jednak zazwyczaj większość ludzi nie ufa osobom z taką mimiką. Uśmiech natomiast kojarzy nam się z prawdomównością i ciepłem. 

Wszyscy ludzie najbardziej pozytywnie reagują na twarze, które przypominają ich własne oblicze. 

A Wy, na co zwracacie uwagę na pierwszym miejscu? 

giphy (3)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów