Jak dożyć do setki? Blogerzy dowiedzieli się, jak tego dokonać

Redakcja 15.03.2017
Kirk Douglas
Fotografia: East News

Poniższe rady nie gwarantują sukcesu, ale wdrożenie ich w życie z pewnością nikomu nie zaszkodzi.

Coraz więcej osób dożywa setki. W Polskiej kulturze najsłynniejszą stulatką była Danuta Szafrańska, a w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku świętowano setne urodziny Kirka Douglasa. Rozwój medycyny i coraz większa świadomość ludzi znacząco wpłynęły na wydłużenie średniego wieku życia.

Dobre geny również są przydatne, ale stulatkowie mają swoje sekrety, dzięki którym łatwiej im było dożyć bardzo później starości. Bracia Nick i Dan Buettner, którzy prowadzą bloga BlueZone.com, skontaktowali się z najstarszymi ludźmi na świecie i zapytali ich o przepis na długowieczność.

Blog braci Buettner to skarbnica wiedzy dla osób, które chcą żyć jak najdłużej. Mężczyźni wytypowali wytypowali miejsca, w których szanse na dożycie setki są największe.

Ruch i czerwone wino

Najwięcej stulatków żyje w Okinawie w Japonii, na włoskiej Sardynii, na półwyspie Nicoya w Kostaryce, na greckiej Ikarii i w kalifornijskim mieście Loma Linda. Oprócz podobnego klimatu, wszystkie miejsca mają wspólną cechę. Jazda na rowerze i spacery są dla ich mieszkańców normą, a nie sportem.

Mieszkańcy tych miejscowości łączy poczucie celu w życiu. Nieważne, czy mają 21, czy 100 lat – czytamy na stronie BlueZones.com. 

Ci stulatkowie unikają stresu. W ramach relaksu popijają czerwone wino, które jest zdrowe dla serca, skupiają się na wierze i na przyjemnościach. Nie bez znaczenia jest też ich dieta - od lat stosują najbardziej naturalną dla klimatu, w którym żyją. Dieta śródziemnomorska od lat uznawana jest za najzdrowszą.

Independent.co.uk przybliża wyniki badań, według których dłużej żyją ci, którzy mają silne więzi z rodziną i z przyjaciółmi. Oznacza to, że altruizm i pielęgnowanie miłości do drugiego człowieka, obok wymienionych przez braci Buettner, jest jednym z sekretów długowieczności.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów