Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów? Te błędy w pielęgnacji jamy ustnej popełnia wielu z nas

Katarzyna Leszczyńska 28.02.2018
Jak często należy wymieniać szczoteczkę i myć zęby?
Fotografia: fotolia.com

Choć kwestie związane z higieną jamy ustnej wydają nam się oczywiste, okazuje się, że większość z nas nie ma pojęcia, jak często należy myć zęby oraz co jaki czas powinno się wymieniać szczoteczkę. Od teraz jednak wszystko będzie jasne.

Szczoteczka do zębów jest podstawą wśród akcesoriów do codziennej higieny każdego z nas. Nie dość, że zapewnia świeżość naszej jamy ustnej, dzięki czemu nie będziemy zionąć nieprzyjemnym oddechem, który mógłby być uciążliwy dla ludzi wokół, to jeszcze zadbanie o zdrowe zęby sprawi, że rzadziej będziemy musieli narażać się na nieprzyjemne borowanie u dentysty. Okazuje się jednak, że większość z nas do końca nie zdaje sobie sprawy, jak zadbać o higienę jamy ustnej.

Zobacz także: Mikrobiolog wyjaśnia, jak często powinniśmy prać ręczniki. Co może nam grozić, gdy będziemy wymieniać je za rzadko?

Najważniejszą rzeczą podczas dbania o higienę jamy ustnej jest mycie zębów określoną ilość razy dziennie. Według naukowców, absolutnym minimum jest dwa razy dziennie. Okazuje się, że wielu ludzi szczotkuje zęby zaledwie raz dziennie. Przez to w ich jamie ustnej pojawia się wiele bakterii, które mogą doprowadzić do powstawania próchnicy lub stanów zapalnych. Mówi się też, że szczotkować zęby należy po każdym posiłku. To może być utrudnione ze względu na to, że nie nosimy wszędzie ze sobą szczoteczki i pasty. Warto jednak mieć pod ręką nici dentystyczne oraz gumy do żucia bez cukru.

Jak często myć zęby?

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Najczęściej zadawanym pytanie, jakie przychodzi nam na myśl w związku z higieną jamy ustnej jest to, jak często wymieniać szczoteczkę do zębów. Okazuje się, że większość z nas również robi to za rzadko. Żywotność szczoteczki to maksymalnie 2-3 miesiące. Ale ma to tez pewne ograniczenia. Okazuje się, że powinniśmy wziąć pod uwagę również to, jakie było nasze zdrowie w tym okresie.

Zobacz także: Naukowcy już wiedzą, ile razy w tygodniu należy brać prysznic. Ta liczba może was zaskoczyć

Jeżeli ostatnio mieliśmy infekcję gardła lub jamy ustnej, grypę czy przeziębienie powinniśmy natychmiast wymienić szczoteczkę do zębów, która może przenosić bakterie. A jeżeli nawet nie, to od czasu do czasu warto wyparzyć szczoteczkę do zębów, żeby nie narazić się na ryzyko ich wystąpienia. Trzeba jednak pamiętać, że szczoteczka do zębów może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. I oczywiście piękny uśmiech.

Jak zadbać o higienę jamy ustnej?

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie są najczęstsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów