"Ja mogę mieć, ty możesz mieć i mój pies też może go mieć". Naukowcy już znają prawdę o PMS

Redakcja 24.10.2016
PMS objawy
Fotografia: East News

Profesor z Uniwersytetu w Nowym Jorku przekonuje, że PMS jest tak naprawdę czymś innym niż uczono nas w ostatnich latach.

Bóle piersi, brzucha, głowy to tylko część objawów, które wówczas towarzyszą kobietom. I z nimi jeszcze jakoś sobie radzimy. Gorzej, jeśli występuje też te, na które nie ma tabletki. Smutek, rozdrażnienie, złość, a niekiedy nawet wściekłość czy agresja - z nimi poradzić sobie jest znacznie trudniej. PMS PMS-owi jednak nierówny. Może się zdarzyć też tak, że nadejścia zespołu napięcia przedmiesiączkowego niektóre kobiety nie zauważą. Tak, są kobiety które o nim jedynie czytały.

 O kobietach walczących z PMS napisano już wiele. Rzucanie talerzami, płacz bez powodu, irytacja, wściekłość i agresja w stosunku do osoby, która akurat znajduje się najbliżej - często więc wyładowanie agresji na partnerze. Panowie zaskoczeni nie potrafią dostrzec w swojej partnerce tej ciepłej i spokojnej kobiety, którą jeszcze wczoraj przecież była, a panie denerwują się, że ich drugie połówki nic nie rozumieją. Winny wszystkiemu, jak zawsze, PMS. Okazuje się jednak, że nie zawsze winę zrzucać powinniśmy na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jak przekonuje Robyn Stein DeLuca ze Stony Brook University, próbuje nam się wmówić, że aż 150 objawów, które dotykają kobiety, są związane z PMS.

Biorąc pod uwagę listę objawów, które przypisuje się PMS, wychodzi na to, że ja mogę mieć PMS, ty możesz mieć PMS, facet w trzecim rzędzie może mieć PMS i mój pies też może mieć PMS - przytacza wypowiedź profesor Independent.co.uk.

Badaczka twierdzi, że system badań nad zespołem napięcia przedmiesiączkowego jest wadliwy i zgodnie z wytycznymi medycznymi, tylko niewielka grupa kobiet faktycznie cierpli na na niego. Zrzucanie w każdej sytuacji winy na PMS może być dla wielu kobiet bardzo krzywdzące. 

On daje kobietom pozwolenie, aby były złe, aby narzekały, aby były rozdrażnione i aby przy tym wciąż posiadały miano "dobrej kobiety". Wierzenie w mity związane z PMS przyczynia się do utrwalenia stereotypu kobiety jako tej nieracjonalnej i zbyt emocjonalnej. Gdy opisujemy cykl menstruacyjny jako hormonalny roller coaster, który zmienia kobiety we wściekłe bestie, to łatwiej możemy zakwestionować kompetencje wszystkich kobiet - zauważa Robyn Stein DeLuca. 

Jak twierdzi, choć kobiety w swoim życiu zawodowym zrobiły niesamowity postęp, wciąż tylko niewiele z nich zajmuje najwyższe stanowiska, które zajmowane powinny być przez osoby spokojne, racjonalne i radzące sobie z emocjami. Mit dotyczący zespołu napięcia przedmiesiączkowego przyczynia się do tego, że za takie osoby uważani są częściej mężczyźni niż kobiety. Co ciekawe, na temat PMS powstają wciąż kolejne publikacje. I jak twierdzi DeLuca, z bardzo prostego powodu: ten biznes jest po prostu opłacalny.

Firmy farmaceutyczne czerpią niezliczone korzyści, gdy kobiety są przekonane, że cierpią na zespół napięcia i muszą przez całe swoje rozrodcze życie zażywać zalecane leki. Wbrew pozorom emocje mężczyzn i kobiet są do siebie bardzo podobne, warto więc czasem na poprawę humoru zjeść kawałek czekolady niż twierdzić, że winny jest znów ten straszny PMS. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów