Izraelski oddział sieci IKEA wypuścił katalog, w którym na zdjęciach nie ma kobiet

Redakcja 23.02.2017
Katalog IKEA
Fotografia: twitter.com/religion_state

"Chcemy szanować lokalne zwyczaje i potrzeby. Izraelskiemu oddziałowi IKEI się to nie udało".

Izraelski oddział IKEA wypuścił katalog, w którym są meble, mężczyźni, dzieci, ale…nie ma kobiet. Na szwedzkiego giganta, który postanowił wydać katalog skierowany wyłącznie do ortodoksyjnych Żydów, spadła fala krytyki. 

Sprawę nagłośnił "The Jerusalem Post", który na swoich łamach poinformował, że Żydzi należący do grupy charedim, a więc ci najbardziej ortodoksyjni, otrzymają specjalne wydanie katalogu IKEA. Specjalne, czyli takie, w którym nie ma kobiet. Znajdziemy w nim piękne meble, mężczyzn i chłopców. Próżno jednak szukać pierwiastka kobiecego.

IKEA kieruje swoją ofertę do wielu osób. Chcemy szanować lokalne zwyczaje i potrzeby. Ale jest też kwestia unikania dyskryminacji. Wierzymy, że kwestie te da się pogodzić, choć izraelskiemu oddziałowi IKEI najwyraźniej się to nie udało - powiedział przedstawiciel biura prasowego IKEI, a jego wypowiedź przytacza Rp.pl. 

Katalog skierowany jest wyłącznie do ortodoksyjnych Żydów
Fotografia: IKEA

Katalog skierowany jest wyłącznie do ortodoksyjnych Żydów 

Nie pierwszy raz 

Choć Izraelczycy przeprosili za zaistniałą sytuację, niesmak pozostał. Nie wszystkich przekonuje argument, że katalog powstał, ponieważ oddział chciał dotrzeć do każdego mieszkańca Izraela, w tym do ortodoksyjnych Żydów, którzy stanowią 11 procent populacji Izraela.

Ten fakt nie pozostawia wątpliwości. W katalogu na półkach z książkami stoi tylko Talmud, czyli jedna z podstawowych ksiąg judaizmu, na meblach znaleźć można szabasowe świece, a w szafach wiszą czarne garnitury i białe koszule. 

Sprawa łudząco przypomina historię sprzed kilku lat, kiedy w Arabii Saudyjskiej IKEA wyprodukowała katalog, w którym nie można było znaleźć ani jednego zdjęcia kobiety. IKEA wydała specjalną edycję katalogu, tyle że z oryginalnych zdjęć usunęła wszystkie postaci kobiece. A wszystko dlatego, że prawo w saudyjskim królestwie zabrania pokazywania kobiet, które nie mają zakrytych twarzy. 

Na szwedzkiego giganta spadła fala krytyki
Fotografia: IKEA

Na szwedzkiego giganta spadła fala krytyki

Ortodoksyjni Żydzi stanowią 11 procent populacji Izraela
Fotografia: twitter.com/lisang

Ortodoksyjni Żydzi stanowią 11 procent populacji Izraela

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów