Izraelska organizacja pokazała, jak produkuje się żelatynę. Wiele osób już nigdy nie zje słodyczy

Redakcja 31.08.2016
Proces produkcji żelatyny
Fotografia: screen z Facebook.com

Żelki, galaretki, desery mleczne i leki, które wydają się wegetariańskie, także zawierają żelatynę. 

Ten film robi furorę w sieci. Ale nie dlatego, że jest zabawny, a le z pewnością jest bardzo ciekawy. Izraelska organizacja Glass Walls opublikowała na swoim Facebooku wideo ukazujące proces produkcji żelatyny - i co ważne, od końca. Na początku widzimy kolorowe, apetyczne żelki i cukierki, by na końcu zobaczyć sznur wypatroszonych zwierząt

O tym, że żelatyna jest pochodzenia zwierzęcego wiedzą wszyscy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak w praktyce wygląda jej produkcja. O rzekomej szkodliwości żelatyny wołowej pod koniec lat 90. rozmawiali nie tylko wegetarianie, ale również rodziny przy obiedzie. A to dlatego, że wybuchła wtedy epidemia tak zwanej choroby szalonych krów. Również z tego powodu zrezygnowano z produkcji żelatyny wołowej, w której mogły znajdować się chorobotwórcze priony. Od tamtej pory najpopularniejszą żelatyną jest ta produkowana z odpadów świńskich.

Świńska skóra i kości wygotowywane są do momentu uzyskania kleistej mazi, która potem jest suszona i dodawana do słodyczy w postaci proszku. Dlatego każdy, kto nie je mięsa, powinien wystrzegać się łakoci, które zawierają ten składnik. Podejrzewamy, że po obejrzeniu filmu z żelek zrezygnują również ci, u których prezentowane zdjęcia po prostu wzbudziły wstręt.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów