Izolacja sposobem na molestowanie seksualne. Air India wydzieli strefy dla kobiet

Redakcja 18.01.2017
Air India
Fotografia: East News

Ten sposób na rozwiązanie problemu kobiet uderza w ich prawa. 

Od lat słyszy się, że w Indiach kobiety nie są bezpieczne. W tym kraju rokrocznie dochodzi do kilkudziesięciu gwałtów, o których świat zaczął mówić głośno po tragicznym wydarzeniu z 2012 roku, kiedy zabili 23 -letnią kobietę znęcając się nad nią w autobusie. Oczywiście podążając za tym tokiem myślenia, cały świat jest wrogi płci pięknej. Indie to jeden najludniejszych obszarów świata, a więc prawdopodobieństwo przestępstw w tym ciasnym kraju również jest większe.

Problemu jednak nie można zamieść pod dywan. Hinduski nie mogą w pełni korzystać ze swoich praw, a wyjście z domu w krótkiej sukience niemal zawsze kończy się tam źle. Mając między innymi to na uwadze, linia lotnicza Air India wprowadziła rozwiązanie, którego celem jest ochrona kobiet - osobne strefy dla pasażerek podczas rejsów krajowych. Niestety kontrowersyjny pomysł może być odebrany jako dyskryminacja.

Sama się prosiła

W każdej krajowej maszynie Air India wydzielono sześć miejsc w trzecim rzędzie klasy ekonomicznej dla pań, które podróżują samotnie. Jeśli ta metoda się sprawdzi, linia wprowadzi to rozwiązanie na trasach międzynarodowych. Jak podaje portal SecretFlying.com, to pokłosie wydarzeń, które zniszczyły reputację Air India. W 2016 roku pasażer klasy biznesowej z Mumbaju do Newark wtargnął do klasy ekonomicznej i zaczął molestować śpiącą kobietę. Zdarzają się również przypadki, w których pasażerowie atakują stewardessy. 

Hinduskie kobiety zostały postawione przed trudnym wyborem. Odizolowane miejsca nie są obowiązkowe a dowolne. Jednak w przypadku aktu przemocy seksualnej w samolocie, jeśli ofiara nie siedziała w wydzielonej strefie, społeczeństwo może dojść do wniosku, że sama się o to prosiła. Po zwiększonej fali gwałtów, kiedy kobiety zaczęły dokumentować ataki w miejscach publicznych i zamieszczać dowody w mediach społecznościowych, hinduskie władze zaczęły wydzielać kobiece strefy na dworcach, w pociągach i w tramwajach.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów