02.10.2017 15:24

Czy powinno się zasłaniać kamerkę w laptopie? Ekspert wyjaśnia, co nam grozi, jeśli tego nie zrobimy

Z takimi zagrożeniami lepiej nie żartować. 

Ataki hakerskie

Fotografia: Pexels

Internet to kopalnia wiedzy, jednak należy wiedzieć, jak z niego korzystać. W sieci czyha wiele zagrożeń, które mogą uderzyć nie tylko w dorosłych, ale również w dzieci. Jednym z największych niebezpieczeństw, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, może być przejęcie przez hakerów naszych tajnych informacji. 

Jak się okazuje, zhakowanie konta czy całego komputera nie jest jedynym sposobem na przechwycenie poufnych danych. Mało kto wie, że kamera w telefonie czy laptopie może doprowadzić do tego samego. 

"

Ataki, w ramach których dochodzi do przejęcia kamery wbudowanej lub podłączonej do komputera, zdarzają się i mają różne cele. Część z nich to masowo rozprzestrzeniane trojany, jednak istnieją także wyrafinowane szkodliwe programy (...) Szkodliwe oprogramowanie może zostać użyte do rozmaitych celów, na przykład gromadzenie materiałów celem szantażowania użytkowników lub cyberszpiegostwo - twierdzi Piotr Kupczyk z Kaspersky Lab w wywiadzie z Gazetaprawna.pl "

Według specjalistów, najlepszym wyjściem z takiej sytuacji, jest zaklejenie szczelnym plastrem "oka" kamery w telefonie i komputerze. To zapewni nam prywatność i możliwość zapanowania nad ewentualnym przeciekiem danych. 

A Wy, macie zaklejone kamery? 

giphy-downsized

Czy masz zaklejoną kamerę w telefonie albo laptopie?