Internauci atakują polską szachistkę, która walczy o mistrzostwo świata. "Nie ma to jak dać się poniżyć"

Redakcja 13.02.2017
Szachy
Fotografia: East News

Występ polskiej zawodniczki na Mistrzostwach Świata wzbudził ogromne emocje. Słusznie? 

10 lutego 2017 roku w Teheranie rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Kobiet w szachach. W zmaganiach, które potrwają do 5 marca, bierze udział polska szachistka, Monika Soćko. Jednak, część internautów zamiast życzyć jej powodzenia, życzy jej przegranej. Powód? Wystąpiła w nakryciu głowy, do czego zobowiązał zawodniczki organizator konkursu. 

Ponieważ wymóg dotyczący stroju nie wszystkim się spodobał, niektóre zawodniczki zrezygnowały z rywalizacji. Wśród nich dwie poprzednie mistrzynie świata Hou Yifan i Maria Muzyczuk, a także mistrzyni USA, Nazi Paikidze. Ich zdaniem, jak podaje Gazeta.pl, w Iranie kobiety są dyskryminowane, a wymóg organizatorów dotyczący nakrycia głowy to brak szacunku dla zawodniczek, które nie są muzułmankami. Jednak, większość zawodniczek turnieju z szacunku dla kultury kraju, zgodziła się na założenie tradycyjnego muzułmańskiego nakrycia. Taką decyzję podjęła też Polka, choć przed wyjazdem na turniej, nie kryła swoich wątpliwości. 

Obawiam się tego wyjazdu. To egzotyczny kraj, w którym jeszcze nie byłam. Trochę to dziwne, że mistrzostwa świata kobiet odbędą się właśnie tam - powiedziała Monika Soćko w rozmowie z Dziennikzachodni.pl. 

Jak informuje portal "Kocham Szachy", konkurs nie mógł odbyć się w innym kraju, bo kandydatura Teheranu była jedyną zgłoszoną. Dodatkowo, to impreza do której organizatorzy muszą dopłacać, a sama pula nagród to 450.000 USD. Uczestniczki, które przejdą do kolejnej rundy, dostają coraz wyższe kwoty. Ci, dla których regulamin tegorocznego konkursu nie stanowił problemu, stawili się w stolicy Iranu.

Monika Soćko
Fotografia: www.facebook.com/KochamSzachy/?fref=ts

Monika Soćko

"Wstyd!"

Chwilę po tym, jak w internecie pojawiło się zdjęcie Moniki Soćko w chuście na głowie, pod fotografią posypały się komentarze. Dla wielu internautów podporządkowanie się wymogom konkursu i wystąpienie w nakryciu głowy to wstyd i obelga dla wszystkich wolnych kobiet.  

Nie ma to jak dać się poniżyć dla garści srebrników. Turniej szachowy w kraju, w którym kobiety uważa się za niepełnosprawne umysłowo. Życzę przegranej - napisał internauta na Facebooku "Kocham Szachy".

To prawda, reprezentowanie własnego kraju to honor i zaszczyt. Wianek z polnych kwiatów lub chustę słowiańską ze swojego regionu. Sprzedaż honoru dla pieniędzy to wstyd i hańba!!! - podsumował kolejny. 

Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd. Obelga dla wszystkich wolnych kobiet. Jako Polce, jako kobiecie wstyd mi, że ta pani reprezentuje mój kraj - dodał kolejny internauta. 

Wśród wielu komentarzy znaleźć można i te pełne poparcia dla polskiej szachistki. Internauci okazują jej wsparcie i proszą, aby pełne zawiści komentarze puściła mimo uszu. Podkreślają, że na Mistrzostwach Świata liczy się przede wszystkim gra, a nie strój zawodniczki. 

Jeśli my chcemy poszanowania naszej kultury w naszym kraju, to powinniśmy się czasem też dostosować. Nie jest to mus. Ja jestem za. Każdy decyduje za siebie. Zaznaczę tylko jeszcze, że na przykład we Włoszech i w wielu innych miejscach zwyczajowo chrześcijanki noszą chusty od piątku do niedzieli...życzę wygranej! - napisała internautka na Facebooku "Kocham Szachy". 

Monika Soćko rozpoczęła grę o mistrzostwo świata od dwóch remisowych partii z Rosjanką Anastazją Sawiną. O awansie do kolejnej rundy zdecydują pojedynki barażowe. Soćko jest też pierwszą w historii polską szachistką, która otrzymała męski tytuł arcymistrza. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów