Instytut Pantone wybrał kolor 2017 roku. To miła odmiana po różowym i błękitnym

Patryk Chilewicz 08.12.2016
Kolor roku 2017 Pantone
Fotografia: Pixabay

Czytając uzasadnienie wyboru nie mamy wątpliwości, że kluczowe były tu kwestie polityczne, a nie estetyczne.

Pantone kolorem roku 2017 okrzyknął zielony - greenery. Laurie Pressman, wiceprezes Pantone, w oficjalnym oświadczeniu uzasadniła wybór właśnie tej barwy. Jak się okazało, powodami podjęcia takiej decyzji były kwestie polityczne, a nie tylko poczucie estetyki. 

To kolor mający sygnalizować społeczne pragnienie zmian. Cały świat jest podzielony - zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europa. Musimy odświeżyć nasze spojrzenie i połączyć się znów w jedno społeczeństwo - napisała w komunikacie do mediów. - Kolor dziś kojarzy się z charakterem i innowacją. Dziś ma zupełnie inne i większe znaczenie niż kiedyś.

Wygląda więc na to, że zadziałało tu skojarzenie zieleni z nadzieją, która przy licznych zmianach społecznych i politycznych rzeczywiście może się przydać, niezależnie od wyznawanych ideałów. Kolor 2017 roku ma symbolizować pierwsze pąki wiosennych kwiatów, źdźbła świeżo zasianych traw, ale także kojarzyć się z ruchami sufrażystek i sprawiedliwości rasowej z 20. wieku.

Instytut Pantone to założona w 1962 roku amerykańska korporacja, która jest znana ze doradztwa kolorystycznego, a także z produkcji systemów używanych w przemyśle poligraficznym. Firma pod koniec każdego roku ogłasza jaka barwa będzie motywem przewodnim w kolejnych dwunastu miesiącach. Kolor roku ogłaszany jest od 1999 roku i mimo, wydawałoby się, braku znaczenia, jest bardzo ważny dla producentów. 

Greenary - kolor roku 2017 według Pantone
Fotografia: materiały prasowe

Greenary - kolor roku 2017 według Pantone

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów