Ilość snu ma duży wpływ na wagę. Ile godzin dziennie trzeba spać, by nie przytyć?

Anna Respondek 06.02.2018
Sen a ćwiczenia
Fotografia: Pexels

Według naukowców w niektórych przypadkach sen może być znacznie lepszy od ćwiczeń. To właśnie dzięki niemu nie przytyjemy i utrzymamy stałą wagę ciała. 

Przeciętny dorosły śpi od 5 do 6 godzin w tygodniu, w weekendy ilość snu nieznacznie wzrasta. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, nadgodziny w pracy, styl życia, ciągła pogoń za pieniądzem. W dobie dbania o zdrowie ludzie w swój codzienny grafik starają się wpleść trening, niestety często robiąc to kosztem snu. 

Zobacz także: Kiedy naprawdę się wysypiamy? Naukowcy znaleźli odpowiedź

Czasem jednak, choć obiecaliśmy sobie, że tym razem pójdziemy pobiegać i przywitamy wschód słońca, nie jesteśmy w stanie wyskoczyć z łóżka i czujemy się do niego wręcz przywiązani. W naszych głowach pojawia się poczucie winy, za to, że kolejny raz odpuściliśmy poranny trening. Okazuje się jednak, że ta decyzja może wpłynąć korzystniej na stan naszego zdrowia i wygląd naszej sylwetki.  

pexels-photo-269141
Fotografia: Pexels

Sen lepszy niż ćwiczenia

Czy sen może być lepszy niż ćwiczenia? Nie zawsze tak jest, jednak jak przekonują naukowcy, u osób, które śpią 6 godzin na dobę ryzyko nadwagi wzrasta o 27 procent, a u tych śpiących po 5 godzin aż o 73 procent. Jak się okazuje, to ile śpimy i jaka jest jakoś snu, ma niezaprzeczalny wpływ na wagę.

Spanie więcej niż to potrzebne nie sprawi, że schudniemy. Sam brak snu nie wpływa na wzrost otyłości, jednak prowadzi do spożywania większej ilości pokarmu - przekonuje profesor Wright w rozmowie z Dailymail.co.uk. 

Proces ten związany jest wytwarzaniem się dwóch hormonów, greliny regulującej apetyt i sprawiającej, że odczuwamy głód oraz leptyny, która daje sygnał, że czas przestać jeść. Niedobór snu sprawia, że poziom greliny rośnie, natomiast poziom leptyny znacznie spada. Niewyspani jesteśmy w stanie zjeść nawet o 45 procent więcej niż normalnie i znacznie trudniej jest nam się nasycić.

W jakich momentach zatem lepiej zrezygnować z ćwiczeń? Jeśli nie jesteśmy w stanie przespać choć 6 godzin, wtedy lepiej nie odbierać sobie snu rano i trening przenieść na wieczór. Zmuszanie ciała do ćwiczeń nie przyniesie oczekiwanych skutków, a poczucie senności dopadnie nas wcześniej niż sądzimy. Co więcej, wkrótce po wykonanych ćwiczeniach znacznie chętniej sięgniemy po niezdrową żywność, ponieważ będziemy chcieli zaspokoić głód. 

Zobacz także: Co mówi o tobie pozycja, w której śpisz?

Zobacz także, jakich produktów nie należy chować do lodówki:

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów