GUS ujawnił najnowsze dane o zarobkach Polaków. Dwie trzecie poniżej średniej. Tyle realnie zarabia przeciętny Polak

Anna Respondek 24.11.2017
Zarobki Polaków
Fotografia: Pixabay

To niepokojące dane.

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie dane dotyczące zarobków Polaków w 2016 roku. Wyniki analizy nie przedstawiają korzystnego obrazu rynku pracy.

Jak podaje GUS, dwie trzecie Polaków zarabia mniej, niż wynosi średnia krajowa. Średnią zawyża niewielka grupa, która zarabia najlepiej. Niemniej połowa pracujących dostaje nie więcej niż 3511 złotych brutto, a to o 800 złotych mniej niż średnia. Urząd Statystyczny tylko dwa razy do roku podaje tak szczegółowe dane. Najnowsze dotyczą roku 2016. 

Poniżej średniej krajowej

Średnia płaca w przedsiębiorstwach wynosiła 4347 złotych brutto, ale aż 66,2 procent pracowników zarabiało mniej. Aż 17,5 procent Polaków 2173 złotych brutto. Połowa osób aktywnych zawodowo zarabia od 2173 złotych do 3260 złotych. Wyższe wyniki finansowe, które będą podwojeniem średniej krajowej, przypadają na co szesnastego pracownika. 

Mediana, czyli wartość oznaczająca połowę pracowników poniżej średniej i połowę pracowników powyżej, za rok 2016, wyniosła 800 złotych. Niepokojącym objawem jest to, że wynik mediany zwiększa się szybciej niż wynik średniej krajowej. Między 2014 a 2016 rokiem płaca wzrosła o 5,8 procent, a mediana o 6,7 procent. 

Jak wynika z danych GUS, znacznie różnią się również zarobki kobiet i mężczyzn. Poniżej średniej krajowej zarabia aż 70,5 procent kobiet w porównaniu do 62,1 procent mężczyzn. A średnia różnica wysokości pensji, dla całej gospodarki, wynosi 7,2 procent. 

Warto zauważyć, że GUS w swojej analizie zawarł jedynie osoby pracujące w przedsiębiorstwach i zakładach, które mają co najmniej 9 pracowników, pomijając całkiem małe firmy i jednoosobową działalność gospodarczą. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów