Ile zarabia brytyjska rodzina królewska? Ujawniono ogromny majątek

Rodzinka królewska - jaki ma majątek?
Fotografia: Instagram/theroyalfamily

Ile zarabia rodzina królewska? Organizacja "Republic" podała sumy, jakimi obecnie obraca "Windsor company".

Brytyjska rodzina królewska jest jedną z najbardziej znanych na całym świecie. Jej członkowie pełnią funkcje reprezentacyjne, na co dzień zaś żyją w luksusach i są wzorem dla Brytyjczyków. Ile pieniędzy zarabia tzw. "Windsor company"? I na co wydaje zaoszczędzony majątek?

Ile zarabia brytyjska rodzina królewska?

W brytyjskich mediach często mówi się, że rodzina królewska kosztuje statystycznego Brytyjczyka około 1 funta rocznie. Po przeliczeniu liczby ludności suma zarobków Pałacu wydaje się dość spora - aż 76 mln funtów rocznie. Okazuje się jednak, że potrzeby monarchii są znacznie wyższe.

Królowa Elżbieta II otrzymuje aż 25 procent dochodów Dóbr Koronnych. Posiada prywatne stadniny koni wyścigowych, co również przynosi jej pokaźny zysk. Jak donoszą brytyjskie media, królowa Elżbieta II inwestuje część pieniędzy. To, jakie akcje i obligacje kupuje, pozostaje w tajemnicy przed wszystkimi.

Rodzina królewska posiada również liczne ziemie, m.in. Lancaster oraz Cornwall. Uzyskany z nich dochód sięga nawet kilkudziesięciu mln funtów. Ponadto, jak donosi organizacja "Republic", królowa Elżbieta ma ogromne oszczędności. Jej prywatny majątek przekracza ponoć 300 mln funtów.

Ogromną część przychodów brytyjskiego dworu stanowią zarobki z turystyki - sprzedaży pamiątek i biletów wstępu. Jak podaje "Brand Finance", zyski kraju z turystyki przekraczają 500 mln funtów. W przypadku specjalnych okoliczności, jak ślub księcia Harry'ego oraz Meghan Markle, kwota ta wzrasta nawet dwukrotnie.

"Brand Finance" podkreśla również, że sprzedaż tradycyjnej herbaty i przekąsek z królewskim herbem to dla Wielkiej Brytanii zysk kolejnych 134 mln funtów.

Majątek, jakim może dysponować rodzina królewska, zdecydowanie robi wrażenie.

Zobacz także: Lokaj Diany przytacza słowa matki księżnej: "Wychowałam k***ę"

Ile wiesz o brytyjskiej rodzinie królewskiej? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Rodzina Królewska
Rozwiąż quiz

Jak dobrze znasz brytyjską rodzinę królewską?

Rodzina Królewska

1. Syn królowej Elżbiety II, książę Andrzej jest księciem:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów