Ile powinny trwać wakacje,by naprawdę odpocząć? Naukowcy podają konkretną ilość dni

Anna Respondek 31.07.2017
Wyjazd na wakacje
Fotografia: Pixabay

Dobry wypoczynek to długi wypoczynek? Naukowcy twierdzą, że niekoniecznie. 

Każdego roku, zanim rozpocznie się sezon urlopowy, wybieramy miejsce, które chcemy zobaczyć i w którym chcemy odpocząć. I choć marzy nam się, aby wakacje nigdy się nie kończyły, to zdaniem naukowców, dłuższy urlop wcale nie oznacza, że do pracy wrócimy bardziej wypoczęci. Badacze określili konkretną ilość dni, po których czujemy się maksymalnie wypoczęci. Według nich, wystarczy nam ośmiodniowy wyjazd, aby poczuć pełnię szczęścia, a tymi nowinami podzielili się z dziennikarzami z Wall Street Journal.com.

Uczeni z fińskiego uniwersytetu zapytali 54 wczasowiczów o wrażenia. Pytali o kierunek, który wybrali, zmierzyli również najwyższy i najniższy punkt szczęścia i satysfakcji w trakcie wakacji.

Osiem dni to wszystko, czego potrzebujemy do szczęścia

Według badań, najwyższy punkt "uniesienia" osiągamy w ósmym dniu podróży, po nim poziom szczęścia opada. 

W trakcie ośmiu dni wakacji osiągamy idealny poziom satysfakcji z wyjazdu - powiedziała Jessica de Bloom, członek zespołu badaczy.

Ekspert od HR, Tim Sackett, skomentował doniesienia na swoim blogu. Pierwszy dzień wolnego zazwyczaj rozpoczyna się w piątek po pracy, choć jak przyznaje Sackett, niektórzy wymykają się nieco wcześniej, dlatego według niego wolne powinno trwać dłużej.

Pierwszy dzień nigdy nie przypomina wakacji, staramy się wtedy "zadomowić" i rozluźnić. W przedostatni dzień wakacji zaczyna się już pakowanie i zbieranie wszystkiego, ponieważ następnego dnia należy wyjechać. Ostatni dzień wyjazdu mógłby być równie dobrze dniem pracy, ponieważ nie przypomina już dłużej wypoczynku - wyjaśnił Sackett.

Wygląda na to, że ekspert HR nie do końca zgadza się z tymi obliczeniami. Wy też uważacie, że wakacje powinny trwać dłużej? 

giphy (8)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów