Ile pieniędzy włożyć w kopertę na komunię? Te kwoty potrafią zaskoczyć

Dziewczynka ze świecą
Fotografia: Shutterstock

Dyskusja związana z tym, ile dać na komunię, potrafi rozgrzać do czerwoności. Skąd biorą się tak zawrotne sumy?

Wielkimi krokami zbliża się maj. To miesiąc, w którym odbywają się komunie święte. Coraz więcej osób zastanawia się, ile włożyć do koperty i czy pieniądze to odpowiedni prezent dla dziecka. Sprawdziliśmy!

Zobacz także: Najpiękniejsze życzenia na komunię świętą 

Temat komunii świętej jest poruszany na wielu forach internetowych. Okazuje się, że wymagania i standardy dotyczące prezentów zmieniają się z roku na rok. Szacuje się, że biznes komunijny może być warty nawet 3 miliardy złotych. Na co wydajemy te pieniądze? Oczywiście część z nich jest przeznaczona na organizację przyjęcia komunijnego, stroje komunijne oraz ozdoby. Jednak pozostałość wykładamy na na ekstrawaganckie prezenty. 

Ile dać dziecku na komunię?

Na popularnym internetowym forum można przeczytać wpis, w którym internautka zastanawia się nad tym, jaka kwota i prezent na komunię będą odpowiednie.

W maju idę na komunię, jestem chrzestną. Planuję dać w kopercie 400 zł i kupić złote kolczyki za ok 150 zł. Czy to nie za mało? ile dajecie? - zastanawia się.

Jak wygląda to w rzeczywistości i czy przypadkiem komunia święta nie zamienia się w mały ślub? Ile pieniędzy Polacy zazwyczaj przeznaczają na prezenty komunijne i koperty? 

Komunia to nie ślub

Okazuje się, że rodzice chrzestni najczęściej dają dziecku około 500 złotych. Pozostali goście wkładają do koperty od 100 do 300 złotych. To kwestia indywidualna. Od każdego gościa powinno zależeć, ile pieniędzy chce przeznaczyć na prezent. Nie powinno to być w żaden sposób narzucone. Przyjęło się, że warto "zwrócić" gospodarzom przyjęcie, ale to tylko krzywdzący stereotyp.

Prześciganie się i obnoszenie bogactwem to moda, która jak najszybciej powinna się skończyć. Komunia powinna być duchowym przeżyciem dla dziecka, a nie uczyć go materializmu. Zauważyła to jedna z internautek:

Po co dziecku tyle pieniędzy? W ogóle już nie wspominając, że to nie o to w tym wszystkim chodzi- dziwiła się jedna z matek na forum internetowym.

A Wy, co sądzicie o prezentach na komunie święte? 

Zobacz także: Piękne pamiątki komunijne dla każdego dziecka

Sprawdź najpiękniejsze torty na komunię. To świetne inspiracje!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów