Ignorowanie służbowych maili po pracy jest już legalne. Przepisy weszły w życie z początkiem roku

Katarzyna Mordalska 04.01.2017
mężczyzna
Fotografia: www.pexels.com

Francja wprowadziła regulacje dotyczące prawa do wolnego czasu i odpoczynku po pracy, niezmąconego obowiązkami służbowymi.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku, ale o planowanych zmianach w prawie było głośno już w minionym roku, a nawet wcześniej. Dwa lata trwały zabiegania związków zawodowych o zmiany w tej kwestii. Francuskie Ministerstwo Pracy w końcu przychyliło się do potrzeb pracowników i znowelizowało prawo w zakresie czasu wolnego i odpoczynku.

Od teraz po stronie pracodawcy leży obowiązek określenia godzin, w jakich pracownik nie jest zobowiązany do odbierania służbowych telefonów i służbowej poczty. Prawo ma zastosowanie w przypadku firm, które zatrudniają minimum 50 osób. Ta liczba wystarczy do powstania obowiązku wynegocjowania z pracownikami dogodnych warunków w omawianej kwestii.

Regulacje te zostały zaprojektowane w celu zapewnienia okresów odpoczynku pracownikom i ... zachowania przez nich równowagi między pracą a życiem rodzinnym i osobistym - podało francuskie Ministerstwo Pracy w oświadczeniu, które cytuje portal Businessinsider.com.pl.

Nowe prawo stanowi odpowiedź na żądanie związków zawodowych prawa do „bycia odłączonym”. Pracownicy prawo otrzymali, ale ustawa nie jest zbyt restrykcyjna względem pracodawców. Nowelizacja nie przewiduje bowiem żadnych konsekwencji za brak stosownych ustaleń w firmie. Jeśli jednak dojdzie do kompromisu, Francuzi powinni być zadowoleni, gdyż to kolejny pozytywny aspekt pracy, tuż obok bodaj najkrótszego w Europie, 35-godzinnego czasu pracy. Na takie rozwiązania w Polsce z pewnością trzeba będzie długo poczekać.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów