Hiperrealistyczne rysunki nigeryjskiego artysty są jak czarno-białe zdjęcia

Redakcja 30.03.2017
Arinze Stanley
Fotografia: www.instagram.com/harinzeyart/

Arinze twierdzi, że to energia, którą przelewa na papier, przemienia się w sztukę.

Arinze Stanley z Nigerii jest samoukiem. Tworzy hiperrealistyczne rysunki, które wyglądają jak czarno-białe zdjęcia wykonane przez wybitnego fotografa. Talent zapewnił mu sławę nie tylko w Afryce - interesują się nim także zachodnie media, takie jak HuffingtonPost.com, Vice.com i BoredPanda.com.

Portrety Stanleya wykonane są grafitowymi ołówkami o różnej twardości i węglem drzewnym. Jednak kreskę Arinze można dostrzec dopiero po dłuższym wpatrywaniu się w jego prace. Choć wykorzystuje różne metody rysunku, takie jak cieniowanie czy gryzmolenie, twierdzi, że sztuka sama wylewa się z niego na papier.

Odkąd pamiętam, zawsze wyrażałem siebie poprzez sztukę. Nigdy jednak nie odbyłem żadnej lekcji. Udało mi się nauczyć rysować tylko dzięki łasce Boga. Zawsze kochałem tworzyć realistyczne rysunki, ale moja pasja wzmocniła się w 2012 roku, kiedy poznałem kilku artystów zajmujących się sztuką hiperrealistyczną, takich jak Kelvin Okafor, Joel Rea i Emanuele Dascanio – powiedział artysta w rozmowie z Creators.Vice.com.

Arinze Stanley
Fotografia: www.instagram.com/harinzeyart

Najważniejsze są detale

Nigeryjski artysta skupia się na detalach, dokładnie dopracowuje każdy milimetr sześcienny swoich prac. Zapytany o to, jak długo tworzy jedno dzieło, nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Kiedy rysuje, często traci poczucie czasu i rzeczywistości. Podejrzewa, że każdy portret potrzebuje około 200 godzin rysowania zanim uzna, że dzieło jest kompletne. 

Rysowanie hiperrealistycznych rysunków pozwala mu zgłębić nieodkryte ludzkie emocje. Marzy mu się, aby odbiorcy w jego dziełach każdy detal, oglądali je w pełnym skupieniu i przede wszystkim z empatią. Widz ma czuć zmęczenie, być zaskoczonym, zatroskanym i szczęśliwym - tak jak bohaterowie portretów. W 2016 roku Arinze Stanley debiutował podczas wystawy w galerii Omenka w nigeryjskim mieście Lagos. 

Zobacz prace Arinze Stanleya

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów