Heteroseksualna para czuje się dyskryminowana, bo nie może zawrzeć związku partnerskiego

Redakcja 22.02.2017
Rebecca Steinfeld i Charles Keidan
Fotografia: East News

Para Brytyjczyków chce, by przysługiwały im takie same prawa jak osobom homoseksualnym. 

Kiedy w 2004 roku w Wielkiej Brytanii wprowadzono prawo pozwalające osobom homoseksualnym wstąpić w związek partnerski, wiele osób nie kryło swojej radości. Nie wszystkim jednak obowiązujące prawo odpowiada. Para Brytyjczyków czuje się dyskryminowała, ponieważ zgodnie z prawem nie może zawrzeć związku partnerskiego. Oczywiście, mogą wstąpić w związek małżeński, ale…nie chcą. 

Rebecca Steinfeld i Charles Keidan uważają, że brytyjskie prawo dyskryminuje osoby heteroseksualne. Podczas gdy osoby homoseksualne mogą zawrzeć związek partnerski, a od 2014 roku w Anglii, Walii i Szkocji również związek małżeński, parze Brytyjczyków nie podoba się, że nie mają żadnego wyboru. Chcieliby zalegalizować swój związek, ale ponieważ instytucja małżeństwa budzi ich sprzeciw, chcą zrobić to w zupełnie inny sposób. A ponieważ brytyjskie prawo na zawarcie związku partnerskiego zezwala wyłącznie osobom tej samej płci, sprawiedliwości chcą szukać w sądzie. 

"Będziemy walczyć"

Na nieszczęście dla nich, sąd nie podzielił ich opinii. Jak podaje Tvn24.pl, sędziowie choć przyznali, że faktycznie może dochodzić do naruszenia praw człowieka, rząd potrzebuje więcej czasu, aby stwierdzić, czy związki partnerskie powinny być dostępne także dla osób heteroseksualnych, czy może powinno się je wygasić, skoro osoby homoseksualne mogą już wstąpić w związek małżeński. 

Mamy o co walczyć, ponieważ istnieje wiele przepisów, które pozwalają nam być optymistami w tej sprawie. Sąd apelacyjny wyraził się jasno, że taki stan rzeczy nie może być nadal utrzymywany - powiedziała Rebecca Steinfeld, a jej wypowiedź przytacza Polishexpress.co.uk.

Para Brytyjczyków nie składa broni i jeśli tylko rząd nie zasygnalizuje zamiaru zmiany prawa, zwrócą się do Sądu Najwyższego. Póki co mają wsparcie w sporej grupie Brytyjczyków, którzy nie tylko uczestniczyli w rozprawie, ale i chętnie podpisują krążącą w internecie petycję. Wzywa ona brytyjski rząd do rozszerzenia związków partnerskich również na pary heteroseksualne. Podpisało ją już ponad 70 tysięcy osób. 

Rebecca Steinfeld i Charles Keidan
Fotografia: East News

Rebecca Steinfeld i Charles Keidan

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów