Groźna bakteria w parówkach popularnej firmy. GIS ostrzega!

Magdalena Barszczak 15.06.2018
parówki
Fotografia: Piotr Jedzura/REPORTER

Sprawdź numer partii!

Jeśli kupiłeś ostatnio parówki zakładu UNIMIĘS w Chrzanowie, koniecznie sprawdź numer partii. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że są one zarażone groźną dla ludzkiego zdrowia bakterią Listeria monocytogenes.

Zobacz także: Zjadła mrożone granaty i zaraziła się wirusem zapalenia wątroby typu A

Parówki zarażone groźną bakterią

Chodzi o wyrób, który w sklepach można znaleźć pod nazwą "Madej Wróbel" - "Parówki z Szynki. Simply food 200g". Zakwestionowana partia została oznaczona numerem 180524001, nr operatora 28 oraz datą przydatności do spożycia do 16 VI 2018 roku. Państwowa Inspekcja Sanitarna zdecydowała o jej niezwłocznym wycofaniu ze sklepów. 

Bakterie Listeria monocytogenes wykryto w jednej z pięciu próbek produktu w ilości 330 jtk/g (jednostek tworzących kolonię/gram), podczas gdy zgodnie z prawem żywnościowym w żadnej z pięciu badanych próbek nie może być więcej niż 100 jtk/g - informuje GIS.

GIS ostrzega, by parówek szczególnie nie spożywać na surowo z uwagi na potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Listeria monocytogenes to bakteria, która lubi zepsute mięso, sery pleśniowe czy nieświeże sałatki. Wywołuje listeriozę, chorobę szczególnie niebezpieczną dla kobiet w ciąży, która nieleczona może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wsierdzia lub też sepsy. Aż 20 do 30 procent infekcji kończy się śmiercią.

Jakie są objawy listeriozy?

Pierwsze symptomy zarażenia pałeczką Listeria monocytogenes pojawiają się od 4 godzin do kilku dni po zjedzeniu zakażonego produktu. Są to najczęściej: wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni, wymioty, biegunka, a nawet czasowa utrata przytomności.

Zobacz także: Popularny lek ułatwiający oddychanie wycofany z obiegu

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów