Gratka dla notafilów. Ta dwudziestozłotówka okazała się najlepszym banknotem kolekcjonerskim na świecie

Mateusz Patyk 18.05.2017
kolekcjonerski banknot 20 złotych
Fotografia: PWPW S.A.

Pokonał nawet słynną polimerową pięciofuntówkę z Churchillem.

Wyemitowany przez Narodowy Bank Polski, a wydrukowany przez PWPW S.A. pieniądz okazał się najlepszym banknotem kolekcjonerskim na świecie.

Papierowy środek płatniczy o nominale 20 złotych powstał z okazji "1050-lecia Chrztu Polski". Przedstawiający Mieszka I oraz jego żonę, Dobrawę, banknot zdobył prestiżowe wyróżnienie na tegorocznej Currency Conference, trwającej między 14 a 17 maja w Kuala Lumpur. Tę samą nagrodę przyznano również Bankowi Centralnemu Chin za banknot 100-yuanowy.

Jak podaje PolsatNews.pl, zwycięstwo polskiej dwudziestozłotówki to kolejne wyróżnienie dla banknotów emitowanych przez NBP w ciągu ostatnich dwóch lat. Wcześniej nagrodzono polimerowy banknot wydany w celu uświetnienia "setnej rocznicy utworzenia Legionów Polskich".

Nie tylko Mieszko

Oprócz pierwszego polskiego władcy wraz z małżonką, banknot z drugiej strony zdobi wizerunek katedry gnieźnieńskiej. Ten okazjonalny środek płatniczy trafił do obiegu 12 kwietnia 2016 roku, a jego nakład wynosił 35 tysięcy sztuk. Autorem graficznego projektu jest artysta Krystian Michalczuk.

W tym roku szansę miał również inny pieniądz z naszego kraju. Do nagrody przyznawanej przez International Association od Currency Affairs (IACA) nominowano także promocyjny banknot "Szachy". Prezentuje on najnowsze technologie używane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

kolekcjonerski banknot 20 PLN
Fotografia: PWPW S.A.
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów