Gigi Hadid skrytykowana za agresję. Rozpoczęła debatę na temat samoobrony kobiet

Redakcja 27.09.2016
Gigi Hadid
Fotografia: East News

Kobieta może umieć się obronić, ale tylko na niby. Takie wnioski można wyciągnąć po ataku na amerykańską modelkę. 

Jedna z najlepiej zarabiających modelek na świecie, Gigi Hadid, padła ofiarą napaści - i to w towarzystwie ochroniarzy. Zdarzenie zostało zarejestrowane. Modelka sama się obroniła, jednak media nie ogłosiły jej mistrzynią samoobrony i wzorem dla wszystkich kobiet. Została oskarżona o to, że jej reakcja była nieadekwatna do sytuacji. 

Mężczyzna, którego potem zidentyfikowano jako ukraińskiego prankstera, złapał Gigi Hadid w pół i podniósł, na co wzburzona celebrytka uderzyła go kilka razy w twarz łokciem. Niektóre media, takie jak na przykład "The Sun", atakującego żartownisia nazywały "zaskoczonym fanem". Pisano, że modelka traktuje ludzi w sposób skandaliczny. Sama zainteresowana postanowiła wytłumaczyć się ze swojego "agresywnego zachowania" w serwisie feministki Leny Dunham.

Pamiętam, że wszystko działo się w dużym spowolnieniu. Spojrzałam na niego, stwierdziłam, że go nie znam i pierwsze, co pomyślałam, to żeby ktoś mnie uratował z tej sytuacji. Kiedy grałam w siatkówkę moi trenerzy często mówili o "pamięci mięśni". Dwa lata temu chodziłam na boks i wciąż to pamiętam. Od tamtej pory nie byłam w sytuacji, w której byłam zmuszona do do walki, ale poczułam, że muszę to zrobić, kiedy mnie złapał. To nie był wybór, zrobiłam to intuicyjnie – stwierdziła w Hadid w materiale dla Lennyletter.com.

Modelka stwierdziła, że czuła, że jest w niebezpieczeństwie, i że ma prawo zareagować w taki sposób. I wiele osób przyznało jej rację, ponieważ poruszyła temat, który okazał się być obciążony tabu. Wiele mówi się o tym, że kobiety powinny chodzić na kursy samoobrony, jednak nikt nie traktuje faktu, że kobiety mają zakodowane odruchy obronne jako oczywistego.

Poza tym, rzadko zdarza się, aby osoba publiczna polegała tylko na sobie, a nie na ochroniarzach. Gigi Hadid przekonuje, że każda dziewczyna powinna zobaczyć wideo, które pokazuje, że każdy ma prawo do obrony i kontrataku. "Pamięć mięśni", o której wspomniała modelka, to dobry powód, aby chodzić na regularne treningi sztuki walki, które uczą odruchowych reakcji. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów