Geje, lesbijki, osoby niebinarne i "tęczowa rodzina". Powstał pierwszy polski kalendarz LGBT+

Redakcja 17.11.2016
Kalendarz LGBT "Projekt Q"
Fotografia: Chriss Addams/Grupa Stonewall

Kolorowi, niebanalni ludzie i nieco przerysowana rzeczywistość. Taki właśnie jest projekt grupy Stonewall. 

O kalendarzu "Projekt Q" można powiedzieć krótko: jest wyjątkowy. Można też powiedzieć, że jest niebanalny, oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. I trudno nie zgodzić się z powyższymi stwierdzeniami.

"Projekt Q" to pierwszy taki kalendarz w Polsce. Autorem zdjęć jest poznański grafik Chriss Addams. Modelkami i modelami są członkowie grupy Stonewall, zrzeszającej osoby LGBT+, a więc geje, lesbijki, tęczowa rodzina, osoby transpłciowe i niebinarne. Cel jest prosty. Chodzi o przedstawienie bogactwa i różnorodności świata osób LGBT+, zabawa tożsamością i stereotypami, ale chodzi też o edukację. Za pieniądze zebrane ze sprzedaży kalendarza, członkowie grupy chcą kupić małego busa, dzięki któremu odwiedzą inne miasta, a zwłaszcza mniejsze miasteczka. 

Pomysł narodził się blisko rok temu. Doszliśmy do wniosku, że byłoby świetnie trafić z edukacją, wydarzeniami i spotkaniami do mieszkańców mniejszych miejscowości w Wielkopolsce. Tam też mieszkają osoby ze środowiska LGBT+, które niejednokrotnie są w dużo gorszej sytuacji niż my, mieszkający w dużej aglomeracji. Tym ludziom często potrzeba zwyczajnego spotkania, rozmowy, by przekonali się, że nie są "only gay in the village" (jedynymi gejami we wsi). Chcemy też prowadzić edukację równościową - mówi Arkadiusz Kluk, członek grupy Stonewall w rozmowie z Poznan.wyborcza.pl. 

Patrząc na zdjęcia, nie sposób się nie uśmiechnąć. Ujęcia są kolorowe, a przedstawiona rzeczywistość nieco przerysowana. Do akcji włączył się nawet Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, a także członek stowarzyszenia Stonewall, który w pełnym skupieniu przygotowywał się do sesji. 

Grupa powstała dwa lata temu i znana jest przede wszystkim z organizacji poznańskiego Marszu Równości i Poznań Pride Week. Jest również twórcą spotkań "Grupa Stonewall Dyskutuje", których celem jest poszerzanie wiedzy, tworzenie przestrzeni dla dyskusji, jak również zadawania pytań i wyrażania opinii. Spotkania są zawsze otwarte i nieodpłatne. Celem stowarzyszenia jest dążenie do integracji i aktywne wspieranie osób LGBT+, bo walka o równość to codzienny wysiłek tysięcy osób. 

Zobacz zdjęcia z kalendarza "Projekt Q"

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów