Gazetka sieci hipermarketów łamie stereotypy. To nie żart, ale wzór do naśladowania i ważna lekcja

Redakcja 16.11.2016
Gazetka E.Leclerc
Fotografia: www.facebook.com/matajapl

Wydawać by się mogło, że w takiej broszurze nie można znaleźć nic poza cenami produktów. A jednak. 

No, no leclerc mi właśnie zaimponował. Jeszcze tylko niech dziewczynki zaczną dawać przy czymś innym niż zabawkowy różowy mop/żelazko i pełnia szczęścia. E.Leclerc Polska dobra robota! - czytamy na Facebooku pierwszej polskiej strony o rodzicielstwie opartym na dowodach naukowych - Mataja.pl. Post przedstawia zdjęcie gazetki reklamowej stworzonej przez marketing znanej sieci hipermarketów E.Leclerc

W naszym społeczeństwie zwykło się uważać, że dziewczynki powinny bawić się lalkami, mini wózkami dziecięcymi, plastikowymi, przenośnymi kuchniami, ubierać się na różowo. Do chłopców pasują raczej ciemne kolory - na przykład odcienie niebieskiego. Maluch powinien bawić się samochodami, klockami, interesować się superbohaterami. Jednak świat powoli uświadamia sobie, że dziecko, któremu nie kładzie się do głowy stereotypów, bawi się czym chce. 

Gazetka E.Leclerc
Fotografia: mataja.pl/Facebook.com

Każdy bawi się jak chce

E.Leclerc Polska zdaje się rozumieć to doskonale. Tolerancja i zdrowe podejście, którym wykazuje się sieć, zachwyca - choć tak naprawdę w 21. wieku powinno to być normą. Przy różowych wózkach dla lalek, które sklep proponuje na bożonarodzeniowy prezent, pozuje kilkuletni, uśmiechnięty chłopiec. Nie oznacza to, że marketingowcy hipermarketu chcą na siłę wyrwać go z roli męskiej - wręcz przeciwnie.

W przyszłości chłopiec, jako dorosły mężczyzna również będzie opiekował się dzieckiem. Co więcej, chłopcy również odczuwają instynkt macierzyński, a dziewczynki z przyjemnością bawią się resorakami i układają roboty z klocków. Z podziału zabawek na płeć zrezygnowano już w Szwecji, a neutralne kolorystycznie opakowania i opisy wprowadziła sieć Marks&Spencer. W sieci pojawiają się filmy, w których to same dzieci zastanawiają się, dlaczego nie mogą bawić się tym, czym chcą. 

Gazetka reklamowa E.Leclerc to tylko kropla w morzu potrzeb. Nasze społeczeństwo powinno przekonać się do tego, że zabawki nie zmieniają psychiki dziecka, ale pozwalają mu bardziej wyrazić siebie. Dzięki swobodzie zabawy dzieci są szczęśliwsze. Pora na to, aby wszystkie sklepy i przede wszystkim rodzice porzucili podział na róż i błękit. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów