GIF wycofał ze sprzedaży krople do oczu. Sprawdź numer serii!

Magdalena Barszczak 29.10.2018
kobieta aplikująca krople do oczu
Fotografia: Shutterstock

Lek jest stosowany zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Kolejny lek nie spełnia odpowiednich norm. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu krople do oczu. Powodem decyzji jest ich zanieczyszczenie. Jeżeli masz wadliwą serię preparatu w domu, możesz oddać go w najbliższej aptece do utylizacji.

GIF wycofuje krople do oczu

Chodzi o lek o nazwie Xaloptic (Latanoprostum), za którego produkcję odpowiada firma Polpharma S.A. To roztwór 0,05 mg/ml. Wadliwa seria jest opatrzona numerem: 200118, a jej data ważności upływa w styczniu 2021 r. Badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków wykryło "pojedyncze nieznane zanieczyszczenie".

Do GIF wpłynął protokół nr NI-0736-18 z badań przeprowadzony przez Narodowy Instytut Leków. W orzeczeniu ww. protokołu stwierdzono, iż badana próbka przedmiotowego produktu leczniczego nie spełnia wymagań specyfikacji wytwórcy, w zakresie parametru pojedyncze nieznane zanieczyszczenie – czytamy w komunikacie GIF.

Preparat Xaloptic należy do leków z grupy analogów prostaglandyny. Stosuje się go w celu obniżenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z jaskrą i nadciśnieniem wewnątrzgałkowym, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Lek zakrapla się do worka spojówkowego.

xaloptic
Fotografia: gif.gov.p

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Jesień działa na ciebie depresyjnie? Nie musisz od razu sięgać po chemię!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów