Nie żyje legenda kina. Nominowany do Oscara Franco Zeffirelli miał 96 lat

Magdalena Barszczak 15.06.2019
kadr z "Romea i Julii" reż. Franco Zeffirelli
Fotografia: BHE Films / Verona Produzione / Collection Christophel/ East News

Twórca zasłynął głównie ekranizacjami dzieł Szekspira.

Nie żyje Franco Zeffirelli, jeden z najpopularniejszych włoskich reżyserów XX wieku. Artysta zasłynął głównie filmem "Romeo i Julia", za którego otrzymał nominację do Oscara. Zmarł w wieku 96 lat.

Zobacz także: Nie żyje aktor Pua Magasiva. Miał dopiero 38 lat!

Franco Zeffirelli nie żyje

Franco Zeffirelli zmarł po długiej chorobie. Jego stan zdrowia w ostatnich miesiącach znacznie się pogorszył - informuje BBC.com, powołując się na włoskie źródła. Pochodzący z Florencji Włoch był reżyserem filmowym, teatralnym i operowym. Nakręcił ponad 20 filmów, które zapisały się na stałe w historii kina. Twórca zasłynął głównie ekranizacjami dzieł Szekspira.

Najpopularniejszą adaptacją Zeffirellego jest "Romeo i Julia" z 1968 roku, która przyniosła reżyserowi nominację do Oscara. Włoch przeniósł na wielki ekran także inne sztuki, m.in. "Poskromienie złośnicy" z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem oraz "Hamleta" z Melem Gibsonem.

Inne ważne dzieła twórcy to: "Brat Słońce, siostra Księżyc" o świętym Franciszku z Asyżu oraz "Herbatka z Mussolinim". Ostatnim filmem Zeffirellego była "Wieczna Callas" z 2002 roku z Fanny Ardant w roli głównej.

Zeffirelli próbował swoich sił również jako polityk. W latach 1994-2001 zasiadał w Senacie Włoch, wybrany z listy Forza Italia Silvio Berlusconiego. Jak donosi Onet.pl, w 2004 roku Elżbieta II przyznała Zeffirellemu honorowy tytuł szlachecki.

Ostatnie badania wskazują, że włoski reżyser mógł być potomkiem Leonarda da Vinci.

Zobacz także: Nie żyje dwukrotny zdobywca Oscara. Znany scenarzysta miał 92 lata!

W 2019 roku odeszło od nas wiele wielkich postaci. Zobaczcie, kogo będzie nam bardzo brakować!   

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów